Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 lutego 2018, Romana, Izabela, Damian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Budynek poczty w rejestrze zabytków

Na hasło: zabytkowa poczta w Bytomiu, na myśl nasuwa się odrestaurowany niedawno, wyjątkowej urody neorenesansowy gmach przy Piekarskiej. Tymczasem miano zabytku zyskał także modernistyczny budynek poczty przy ul. Karola Miarki 2.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Jolanta Czernicka

Jolanta Czernicka Data publikacji: 9 grudnia 2013Moje pierwsze skojarzenie z Bytomiem to stare i piękne zabytkowe kamienice, przepiękne uliczki. Miejsca najbardziej mi bliskie to: zabytkowy budynek przy ulicy Piekarskiej, w którym mieści się Liceum Medyczne, do którego uczęszczałam, Galeria Stalowe Anioły – niesamowity klimat i niesamowici ludzie, którzy tam bywają.

Duże znaczenie ma dla mnie też Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna - urzeka mnie aura tej szkoły i przepiękne koncerty w wykonaniu dzieci i dorosłych. Z sentymentem wspominam też zabytkowy kościółek i drewniany most nad stawem w parku, z którego w dzieciństwie karmiłam łabędzie. Bytom to kawałek secesyjnej historii, ciekawych i jednocześnie kontrowersyjnych wystaw (nasza znana w świecie Bytomska Kronika), miasto magicznych uliczek, kopalń, które są symbolem regionu. Niestety, martwi mnie, że to miasto ma spore problemy z odzyskaniem dawnego blasku. Myślę, że szansą dla Bytomia byłoby wyeksponowanie pustych budynków po kopalnianych, w których można byłoby prowadzić różne działania kulturalnie, traktować je jak „żywe" muzea Śląska. Mam nadzieję, że działania kulturalne, czy tworzenie miejsc dla wyższych uczelni będą przyciągać młodych ludzi i wyeksponują Bytom - jedno z najstarszych miast Śląska.

 Jolanta Czernicka - Prezes Fundacji IskierkaAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.