Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 września 2018, Aurelia, Wladyslaw, Kamil

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Jolanta Czernicka

Jolanta Czernicka Data publikacji: 9 grudnia 2013Moje pierwsze skojarzenie z Bytomiem to stare i piękne zabytkowe kamienice, przepiękne uliczki. Miejsca najbardziej mi bliskie to: zabytkowy budynek przy ulicy Piekarskiej, w którym mieści się Liceum Medyczne, do którego uczęszczałam, Galeria Stalowe Anioły – niesamowity klimat i niesamowici ludzie, którzy tam bywają.

Duże znaczenie ma dla mnie też Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna - urzeka mnie aura tej szkoły i przepiękne koncerty w wykonaniu dzieci i dorosłych. Z sentymentem wspominam też zabytkowy kościółek i drewniany most nad stawem w parku, z którego w dzieciństwie karmiłam łabędzie. Bytom to kawałek secesyjnej historii, ciekawych i jednocześnie kontrowersyjnych wystaw (nasza znana w świecie Bytomska Kronika), miasto magicznych uliczek, kopalń, które są symbolem regionu. Niestety, martwi mnie, że to miasto ma spore problemy z odzyskaniem dawnego blasku. Myślę, że szansą dla Bytomia byłoby wyeksponowanie pustych budynków po kopalnianych, w których można byłoby prowadzić różne działania kulturalnie, traktować je jak „żywe" muzea Śląska. Mam nadzieję, że działania kulturalne, czy tworzenie miejsc dla wyższych uczelni będą przyciągać młodych ludzi i wyeksponują Bytom - jedno z najstarszych miast Śląska.

 Jolanta Czernicka - Prezes Fundacji IskierkaAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.