Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 września 2018, Aurelia, Wladyslaw, Kamil

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Johannes Gayda

Johannes Gayda Data publikacji: 9 grudnia 2013Nie ma ulicy, nie ma kąta w tym mieście, z którym nie wiązałbym wspomnień. W Bytomiu mam swój sentymentalny szlak. Kiedy tu jestem, zawsze go przemierzam. A przyjeżdżam tak często, jak tylko to możliwe, zwykle kilka razy do roku. Tutaj się urodziłem, spędziłem dzieciństwo, lata młodości.

W 1945 roku, po wkroczeniu Armii Czerwonej przerwałem naukę w szkole średniej przy ulicy Żeromskiego. Miałem wtedy 15 lat. Zostałem skierowany na prace do Związku Radzieckiego, podobnie zresztą jak pozostali chłopcy w moim wieku. Los jednak chciał dla mnie czegoś innego. 8 kwietnia, kiedy mieliśmy wyruszyć do Łabęd, okazało się, że nie ma dla nas parowozu. Pozostałem więc w Bytomiu. Już następnego dnia odbyłem swoją pierwszą służbę w Straży Pożarnej, gdzie pracowałem do 1958 roku.

Tam praktycznie się wychowałem, nie powinno więc dziwić, że jestem bardzo przywiązany do bytomskiej Straży i chętnie bywam w tym miejscu, zawsze kiedy przyjeżdżam do Bytomia. Od 1958 roku mieszkam w Recklinghuasen. Za zgodą tamtejszych władz, na początku lat 90. sprowadziłem dla bytomskich strażaków samochód gaśniczy. Tak zaczęła się wymiana doświadczeń pomiędzy Strażą Pożarną w Bytomiu i Recklinghausen. Zawsze marzyłem, by zbudować most porozumienia, między narodem polskim i niemieckim. Myślę, że poniekąd udało mi się je zrealizować. W 2000 roku doprowadziłem do spotkania burmistrza Recklinghausen z ówczesnym prezydentem Bytomia.

W ten sposób formalnie rozpoczęła się wieloletnia współpraca naszych miast. Jej początki sięgają jednak lat 90. Już wtedy były podejmowane liczne działania, udało się m.in. zdobyć środki na remont jednego z osiedli w Szombierkach (osiedle Zgorzelec). W ciągu kilku lat odnowiono tam kilkanaście budynków i kilkadziesiąt mieszkań. Dziś nadal działam na rzecz współpracy naszych miast. Ponadto jestem członkiem Koła Bytomiaków w Recklinghausen oraz przewodniczącym Krajowego Koła Górnoślązaków w Niemczech. Burmistrz Rechklinghausen powiedział kiedyś: „Gayda ma dwa serca, jedno bijące dla Bytomia, drugie dla Recklinguasen”, muszę się zgodzić z tym stwierdzeniem.

Johannes Gayda – wieloletni działacz na rzecz partnerstwa polsko-niemieckiego, laureat Bytomskiej Nagrody Europejskiej 2008.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.