Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Joanna Orleańska

Joanna Orleańska Data publikacji: 9 grudnia 2013Bytom to przede wszystkim moje dzieciństwo. Pamiętam wyprawy do parku, spacery po rynku, oglądanie zabytkowych kościołów i kamienic. Dobrze znam np. kościół p.w. Świętego Ducha, gdzie tato jako konserwator zabytków przeprowadzał badania. Ale i z kościołem p.w. Najświętszej Maryi Panny łączy mnie szczególna więź – tu brałam ślub i chrzciłam córkę.

Szczególnym sentymentem darzę też ulicę Chrobrego. Tam chodziłam do Szkoły Podstawowej nr 4, tam zakład fryzjerski miała moja babcia. W IV LO przypadkowo odkryłam moją prawdziwą pasję - aktorstwo. Uczyła mnie bardzo wymagająca polonistka. Żeby poprawić swoje oceny z języka polskiego, poszłam na konkurs recytatorski i ku mojemu zaskoczeniu dostałam się do następnego etapu! Potem były kolejne wygrane konkursy i Studium Aktorskie Doroty Pomykały. Mam tu mnóstwo przyjaciół, często ich odwiedzam. Szkoda tylko, że w takim pięknym mieście życie coraz częściej koncentruje się w centrach handlowych. Bytom mojego dzieciństwa był głównie miastem kopalń, wydawał mi się wówczas szary i nieciekawy, a jednak pobudzał moją wyobraźnię i inspirował. Jestem dumna z tego, że jestem Ślązaczką, cenię siłę śląskich kobiet, dobrą organizację, przydatną w pracy aktorki. Chociaż teraz mieszkam w Warszawie, to nadal utrzymuję bliskie kontakty z rodziną, bo tworzenia wielopokoleniowego domu nauczyłam się właśnie w Bytomiu.

Joanna Orleańska, aktorkaAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.