Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Joanna Kściuczyk-Jędrusik

Joanna Kściuczyk-Jędrusik Data publikacji: 9 grudnia 2013Przede wszystkim jestem Ślązaczką. Pochodzę z Chorzowa, ale część bliskich krewnych mieszkała w Bytomiu. To właśnie do Bytomia odbyłam moją pierwszą samodzielną podróż tramwajem, gdy urzeczona srebrną zawieszką u bytomskiego jubilera postanowiłam ją kupić.

To, że Bytom, miasto należące do regionu mocno uprzemysłowionego, jest wyeksploatowane to fakt. Ale przemysł pozwala też inaczej spojrzeć na świat. Tak było ze mną, gdy pierwszy raz obejrzałam z bliska Elektrociepłownię Szombierki. Do dziś jestem pod wrażeniem tej budowli, jej wielkości i potęgi. Również wizyta w Bytomskim Centrum Kultury pozostała dla mnie niezapomniana, a zwłaszcza otoczenie w jakim ono się znajduje.

Jest ono tak ładne i zadbane, że poczułam się jakbym się przeniosła w inne miejsce, jakby to nie był szary i zaniedbany Bytom. Ale wizerunek miasta tworzą też ludzie. Oni nadają miejscom atmosferę, a ta w Bytomiu, jest wyjątkowa, bo mieszkają tu wspaniali ludzie. Każdy, kto przyjeżdża do nas z innej części kraju, czy nawet świata, czuje tutejszą dobrą energię i jest zachwycony panującymi tu relacjami, opierającymi się na bezinteresownych cieple i serdeczności.

Brak podziałów oraz szczerzy ludzie gwarantują naprawdę udaną, przyjemną współpracę, co bardzo pomaga w pracy twórczej. Przyszłość Bytomia to ciągła dbałość o miasto i jego mieszkańców, poprawianie stanu miasta krok po kroku. Nie od razu, ale jeśli będzie to proces, bytomianie zauważą go i czekać będą na ciąg dalszy. A jeśli w mieście dzieje się coś dobrego to mieszkańcy czują się z nim bardziej związani, łatwiej im znaleźć optymizm. I jeszcze młodzi. O nich też trzeba dbać, podsuwać im pomysły i stwarzać dogodne warunki rozwoju.

Joanna Kściuczyk-Jędrusik - solistka Opery Śląskiej, w 2005 roku nominowana do nagrody Złotej Maski.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.