Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lipca 2018, Aneta, Bogdan, Aleksy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

"Jestem..."

"Jestem..." Data publikacji: 23 czerwca 2017Pod takim hasłem odbył się już po raz XVIII Festiwal Sztuki Wysokiej, który zamienił malowniczą ulicę Jainty w scenę, gdzie gościła sztuka współczesna. Podobnie, jak w latach poprzednich, również dzisiaj, 23 czerwca nie zabrakło ciekawych spektakli, koncertów, animacji oraz rozmów z bytomskimi artystami.

Festiwal Sztuki Wysokiej to nie tylko połączenie sztuki, ludzi i miejsca, ale także jedyna w swoim rodzaju okazja do spotkania uznanych artystów oraz młodych adeptów sztuki. Festiwal to także prezentacja wspaniałych prac młodych artystów w ramach VII Konkursu Małego Festiwalu Sztuki Wysokiej, którą można było oglądać w siedzibie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego na pl. Sikorskiego.

Warto dodać, że podobnie, jak w ubiegłych latach, w ramach Festiwalu odbył się także konkurs dla twórców, którego laureatką została Jagoda Mitko – Rudź za obraz „W innym świetle 2. Technika własna”. Zwyciężczyni otrzymała nagrodę główną – 2 000 zł. Poza laureatką konkursu, organizatorzy Festiwalu przyznali także cztery wyróżnienia, trzy tegoroczne dla: Patrycji Goduli, Anny Tarnowskiej i Jagody Woźny, zaś jedno związane było z ubiegłoroczną pracą Katarzyny Wach, która w finale w 2016 roku przegrała o jeden punkt! Dlatego też organizatorzy chcąc docenić jej wkład i pracę postanowili przyznać jej specjalne wyróżnienie.

W sumie do Festiwalu zgłosiła się rekordowa ilość uczestników – 140, z czego aż 60 przystąpiło do konkursu.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu nie mogło również zabraknąć koncertów. Wśród artystów, którzy wystąpili przed bytomską publicznością byli między innymi: Tomasz Kołakowski i Dominik Franuś, a także Karolina Michalska Naftoro Band. Widzowie zobaczyli również pokaz animacji studentów grafiki z Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych w Katowicach oraz pokaz taneczny tańca współczesnego w wykonaniu studentów bytomskiego Wydziału Teatru Tańca PWST. Choreografię do spektaklu, którego scenerią były zabytkowe kamienice, przygotowała Sylwia Hefczyńska – Lewandowska.

Gwoździem programu była organizowana już od 2008 roku akcja „Marzenie do nieba”, podczas której za pomocą balonów ku niebu wzniosły się marzenia.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.