Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Jerzy Pieniążek

Jerzy Pieniążek Data publikacji: 9 grudnia 2013Jeszcze kilkanaście lat temu Bytom był miastem kopalń, sportu i szpitali... Zgadzam się z opinią, że Bytom jest prężnym ośrodkiem medycznym, pracują tu znakomici specjaliści z różnych dziedzin. Czuje się trochę samozwańczym ambasadorem tego miasta.

Zarówno w kraju i za granicą (Bruksela, Hong Kong, Genewa), kiedy nasz zespół prezentuje dokonania medyczne, podkreślamy, że jesteśmy z Bytomia. Naukowe prezentacje multimedialne poprzetykane są zdjęciami Bytomia z lotu ptaka, i muszę podkreślić, że wiele osób, które nigdy w naszym mieście nie były, są pod jego urokiem. Nie spodziewali się wcześniej, że w Bytomiu kojarzonym z przemysłem, może być tyle terenów zielonych.

Moim ulubionym miejscem jest Park Miejski, po którym często spaceruję ze swoim psem. Mam wiele, jeszcze przedwojennych fotografii tego parku, które często oglądam. Ale urzeka mnie historia całego miasta, nie tylko parku. Kiedy przyjeżdżają do mnie goście zwłaszcza z Niemiec, obwożę ich po dawnej granicy polsko-niemieckiej. Zwiedzamy miejsca w których były przejścia graniczne, bunkry przy ul. Chorzowskiej i posługując się starymi mapami patrzymy, którędy przebiegały linie ostrzału.

Zwiedzamy dworzec PKP, kiedyś dworzec odprawy granicznej oraz miejsce (osiedle Arki Bożka), gdzie odbywała się odprawa paszportowa dla jadących z Katowic do Piekar Śląskich. Wspomnieniami wracam często do czasów szkolnych. W latach 50-tych chodziłem do starej, dobrej szkoły przy ul. Żeromskiego, znajdującej się pod auspicjami Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. To były czasy, kiedy w każdej bytomskiej szkole pracowały higienistki, lekarz był na każde zawołanie, a w większości szkół znajdowały się gabinety stomatologiczne. Personel medyczny sprawdzał nam wady postawy, kontrolował stan naszego uzębienia i czystość. Dziś zdecydowanie brakuje tego w szkołach.

Patrzę na dzieci i młodzież na bytomskich ulicach i zastanawiam się, dlaczego nauczyciele każą im przenosić tony książek z domu do szkoły? Ile z nich już ma lub będzie miało w przyszłości problemy z chorobami kręgosłupa? Zastanawiam się, dlaczego dorosłe kobiety noszą zakupy w siatkach podręcznych, a nie w wózkach na kółkach? Ja sam używam wózka. Ludzie pytają mnie wtedy, czy mam chory kręgosłup...

Dr Jerzy Pieniążek, ordynator Oddziału Neurochirurgii i Neurotraumatologii WSS nr 4 w Bytomiu, specjalista neurochirurg, twórca czterech patentów na stabilizatory kręgosłupa, w tym dwa w Nowojorskim Biurze Patentowym: „World Intellectual Property Organization”.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.