Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Jerzy Hołowiecki

Jerzy Hołowiecki Data publikacji: 9 grudnia 2013Czuję się związany ze Śląskiem, chociaż nie jestem Ślązakiem z urodzenia. W Bytomiu zdawałem maturę w Gimnazjum przy placu Sikorskiego. Później skończyłem studia i dalej rozwijałem swoją karierę zawodową.

W Bytomiu wiele się zmieniło od czasów moich studiów, kiedy to odbywałem tam część staży. Bardzo dobrze wspominam zwłaszcza lata szkolne, Operę Śląską, która znajduje się w sąsiedztwie szkoły, do której uczęszczałem. Odgrywała ona i odgrywa nadal ważną rolę w rozwoju miasta. Moje Gimnazjum było z nią szczególnie związane, ponieważ przy pomocy artystów pracujących w operze powstał chór szkolny, z którym wystawialiśmy sztuki muzyczne na deskach opery. Bytom ma dobre tradycje związane ze służbą zdrowia, szpitale na wysokim poziomie, w którym pracowali i pracuję nadal wybitni specjaliści. Kiedyś najbardziej znany był szpital znajdujący się przy ulicy Batorego. Obecnie bytomska służba zdrowia ma szanse rozwijać się, razem ze służbą zdrowia w całym kraju. Wiem, że stale pracuje się nad jej rozwojem, ostatnio powstał przecież oddział hematologii w szpitalu przy ulicy Żeromskiego. Z powodu mojej pracy rzadko mam okazję odwiedzać Bytom i obserwować zmiany jakie w nim zachodzą, jednak pozostaje niezmienne to, że jest to ciekawe miasto o dużych możliwościach.

Profesor Jerzy Hołowiecki - doktor honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,  Honorowy członek Europejskiego Towarzystwa Transplantacji SzpikuAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.