Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
10 grudnia 2018, Julia, Judyta, Daniel

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Jerzy Arendt

Jerzy Arendt Data publikacji: 9 grudnia 2013Bytom jest miastem, z którym ponad 40 lat temu związałem się zawodowo. I choć nigdy tu nie zamieszkałem, to stał się on nieodłączną częścią mojego życia. Wybrałem to właśnie miasto ze względu na pomyślną współpracę władz miasta ze służbą zdrowia.

Tu też znajdowała się jedna z najlepszych na Śląsku klinik chirurgicznych, w której chciałem się specjalizować. Właściwie do tej pory jest to wysoko zurbanizowane miasto ludzi ciężkiej pracy.

W czasie zmian społeczno-politycznych nastąpiła degradacja społeczna i degrengolada materialna, która objawia się dużymi problemami zdrowotnymi. Wciąż poznaję to miasto z perspektywy mojej pracy, szpitala oraz moich pacjentów.

To oni pokazują mi prawdziwe oblicze Ślązaka, człowieka cierpliwego, pracowitego, pełnego zrozumienia dla wysiłku i cierpienia. I, mimo ciężkich warunków leczenia, mają wielką godność osobistą, spolegliwość oraz godne podziwu zrozumienie tego, co niesie los.

Obecnie widzę, jak miasto po latach stagnacji i materialnej zapaści mieszkańców, rozwija się w różnych dziedzinach. Bardzo bliski memu sercu jest remont Szpitala Specjalistycznego nr 1 przy ulicy Żeromskiego, w którym pracuję.

Ale nie można też pominąć znaczącego rozwoju infrastruktury bytomskiej, co umożliwiły fundusze unijne. To wszystko pozwala z optymizmem spoglądać w przyszłość.

prof. Jerzy Arendt – kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej Śląskiej Akademii Medycznej w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu, laureat Medalu Miasta Bytomia.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.