Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 października 2018, Florentyny, Ambrozego, Gawla

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Jaskinia zbójców obok "Oka Opatrzności"

Data publikacji: 10 grudnia 2013Ludzie w Miechowicach opowiadali, jak to w dawnych czasach w ich pobliskim lesie zbójnik grasował. Wydrążył on dla siebie i swoich kompanów jaskinie, które służyły im jako kryjówki. Jedna taka zbójecka siedziba znajdować miała się obok „Oka Opatrzności”, jak nazywano pewien rewir w miechowickim lesie.

Głośno było w okolicy, szczególnie o tym, jak to w Miechowicach znalazł się pewien śmiałek, który wyruszył na poszukiwanie skarbów ukrytych przez zbójców. Powiadano, że szczęście go nie opuściło. Znalazł w lesie, w sobie tylko wiadomym miejscu, jaskinię całkowicie zawaloną zrabowanym dobrem. Były to w większości rozpadające się skrzynie wypełnione wieloma, omszałymi od starości flaszkami przedniego wina. Szczęśliwiec wyniósł je, sprzedał i porządnie się wzbogacił.

[Chrobok L.: Sagen von Miechowitz, Miechowitz 1926, s. 26]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.