Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 września 2018, Aurelia, Wladyslaw, Kamil

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Jaskinia Dyngosa

Data publikacji: 10 grudnia 2013W pobliżu dawnej drogi, prowadzącej z Bytomia do Łagiewnik, znajdowała się w gąszczu zarośli jaskinia znanego rabusia Dyngosa, herszta okolicznych rozbójników. Dokładniej jaskinia ta utworzona przez siły natury, mieściła się w pagórku, w którym był stromo opadający loch, stanowiący jeszcze niedawno miejsce zabaw dzieci zamieszkałych w okolicy.

Koniec tego długiego i zwężającego się lochu był zawalony głazami piaskowca i osypującą się ziemią. Jak wieść niesie, było to wejście do szeroko rozgałęzionej jaskini Dyngosa, łączącej się z licznymi, rozciągającymi się po Bytomiem lochami. Jeden z nich miał być płytko położony pod ziemią, tam gdzie przebiegała ulica nazwana później ulicą Dyngosa, którą po przemianowaniu nazywa się Katowicką.
W przekazach ustnych fama niosła, że w jednej z komór jaskini Walenty Dyngos zgromadził część swoich skarbów, pochodzących z rozlicznych zbójeckich wypraw. Ogrom złożonego tam bogactwa kusił wielu do poszukiwań, szczególnie po straceniu rabczyka na szubienicy. W trakcie penetracji podziemi, w labiryncie chodników poszukiwacze skarbów natknęli się na murowany chodnik, a w nim stary pistolet dużych rozmiarów z zamurowaną w ścianie lufą.
Natrafiono także, w znajdującej się tam niszy, na ludzką czaszkę i solidne, okute dębowe drzwi, w których tkwił do połowy wbity potężny miecz. Jednak skarbów jak dotychczas nie odnaleziono.

[Perlick A.: Sagen der Stadt Beuthen, Beuthen 1926, s. 15-16; Wrodarczyk R.: Legendy starego Bytomia i okolic, Bytom 1994, s. 18]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.