Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 czerwca 2018, Elzbieta, Paula, Marek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Pojedź na miniobóz za 30 zł

Już od najbliższego poniedziałku, 11 czerwca ruszają zapisy na miniobozy w Kokotku. Jak co roku mogą w nich wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, którzy spędzą cztery dni w Harcerskim Ośrodku Wypoczynkowym. Pierwszy turnus już 24 czerwca.

Jaskinia Dyngosa

Data publikacji: 10 grudnia 2013W pobliżu dawnej drogi, prowadzącej z Bytomia do Łagiewnik, znajdowała się w gąszczu zarośli jaskinia znanego rabusia Dyngosa, herszta okolicznych rozbójników. Dokładniej jaskinia ta utworzona przez siły natury, mieściła się w pagórku, w którym był stromo opadający loch, stanowiący jeszcze niedawno miejsce zabaw dzieci zamieszkałych w okolicy.

Koniec tego długiego i zwężającego się lochu był zawalony głazami piaskowca i osypującą się ziemią. Jak wieść niesie, było to wejście do szeroko rozgałęzionej jaskini Dyngosa, łączącej się z licznymi, rozciągającymi się po Bytomiem lochami. Jeden z nich miał być płytko położony pod ziemią, tam gdzie przebiegała ulica nazwana później ulicą Dyngosa, którą po przemianowaniu nazywa się Katowicką.
W przekazach ustnych fama niosła, że w jednej z komór jaskini Walenty Dyngos zgromadził część swoich skarbów, pochodzących z rozlicznych zbójeckich wypraw. Ogrom złożonego tam bogactwa kusił wielu do poszukiwań, szczególnie po straceniu rabczyka na szubienicy. W trakcie penetracji podziemi, w labiryncie chodników poszukiwacze skarbów natknęli się na murowany chodnik, a w nim stary pistolet dużych rozmiarów z zamurowaną w ścianie lufą.
Natrafiono także, w znajdującej się tam niszy, na ludzką czaszkę i solidne, okute dębowe drzwi, w których tkwił do połowy wbity potężny miecz. Jednak skarbów jak dotychczas nie odnaleziono.

[Perlick A.: Sagen der Stadt Beuthen, Beuthen 1926, s. 15-16; Wrodarczyk R.: Legendy starego Bytomia i okolic, Bytom 1994, s. 18]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.