Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Janusz Wojnarowicz

Janusz Wojnarowicz Data publikacji: 9 grudnia 2013Bytom to mój dom. Mieszkam tu od 15 lat, odkąd przyjąłem propozycję trenera Zenona Mościńskiego, by trenować w barwach Czarnych Bytom. Moje pierwsze pytanie po przyjeździe do Bytomia brzmiało: Gdzie są lasy?

Całe dotychczasowe życie upływało mi w bliskości z przyrodą. Wychowałem się na skraju Puszczy Pszczyńskiej, w otoczeniu zieleni. Stąd moja rozpacz, gdy wokół zobaczyłem sam beton, kominy i park, który normalnym krokiem przemierzałem w 10 minut.

Potrzebowałem trochę czasu, by przyzwyczaić do nowego miejsca, poczuć jego klimat i dostrzec to, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Pamiętam moje zdziwienie, gdy po raz pierwszy wybrałem się do Rezerwatu Segiet.

Bytom to nie tylko kopalnie i opuszczone kamienice. Zdarza się, że odwiedzający mnie znajomi pytają: Chłopie, gdzie Ty mieszkasz? Wtedy zapraszam ich na Rynek, pokazuję miejsca warte zobaczenia, miejsca z duszą. Cieszę się z budowanej na pl. Kościuszki Agory, ta inwestycja jest Bytomiowi potrzebna.

Młodzi ludzie nie zawsze wiedzą, jak sobie zorganizować czas. Teraz będą mieli wybór. Niektórzy już wybrali: ćwiczą dżudo. Kiedyś młodzież walczyła, żeby załapać się na trening. Dziś trzeba ich zachęcić.

Młodzież jest inna, niż ta, którą pamiętam z początków swojej sportowej drogi. Niemniej zapału jej nie brakuje.

Janusz Wojnarowicz – dżudoka GKS Czarni Bytom, olimpijczyk, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, zdobywca medali na mistrzostwach Europy.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.