Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 lutego 2018, Romana, Izabela, Damian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Budynek poczty w rejestrze zabytków

Na hasło: zabytkowa poczta w Bytomiu, na myśl nasuwa się odrestaurowany niedawno, wyjątkowej urody neorenesansowy gmach przy Piekarskiej. Tymczasem miano zabytku zyskał także modernistyczny budynek poczty przy ul. Karola Miarki 2.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Janina Krysta

Janina Krysta Data publikacji: 9 grudnia 2013Z pochodzenia jestem góralką, a na Śląsk przyjechałam studiować. Tu też spotkałam mojego męża. W Bytomiu zamieszkałam zaraz po ślubie, na początku lat 60., gdy mój mąż dostał tutaj pracę w kopalni.

 

Czuję się bardzo związana z tym miastem. Choć tak naprawdę dopiero po latach nabrałam zupełnie innego spojrzenia na Bytom, gdy mój dorosły syn zwrócił moją uwagę na piękno Bytomia, jego niesamowitą architekturę. Wspaniałą, urokliwą zabudowę, przez pryzmat której jeszcze raz poznaję to miasto. W związku z tym niezmiernie ubolewam nad zabytkowymi kamienicami, które popadają w ruinę z powodu braku inwestycji. Pasjonuje mnie historia Bytomia, bo był miastem naprawdę wspaniałym. Dlatego popieram powrót do jego korzeni, odnawianie kamienic oraz podejmowanie priorytetowych działań w newralgicznych punktach. Wierzę, że są możliwości i uda się odnowić miasto tak, by znów było piękne. Cieszy mnie bardzo, że miasto rozwija się pod względem kultury, sztuki i nauki. Wyższe uczelnie, które się tu pojawiają, napawają mnie wielkim optymizmem. Bo to młodzi ludzie mają w sobie radość życia, która inspiruje do działania, do pracy, do walki o uwolnienie się od bylejakości. To właśnie im należy dać szansę, by zmieniali miasto. Diametralnie.

 

Janina Krysta – prezes bytomskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Bytomiu.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.