Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Jan Widera

Jan Widera Data publikacji: 9 grudnia 2013W Bytomiu mieszkam od urodzenia, to tutaj zacząłem rozwijać swoje sportowe pasje. Zamiłowanie do sportu wyniosłem z domu. Ojciec był niezłym tenisistą stołowym, matka z kolei dobrze radziła sobie z bieganiem. Ostatecznie wybrałem lekkoatletykę, choć do szesnastego roku życia trenowałem piłkę nożną.

Do zmiany dyscypliny zmusiła mnie poważna kontuzja ręki, dziś jednak mogę powiedzieć, że dokonałem dobrego wyboru. Obecnie jestem trenerem klasy mistrzowskiej. Na co dzień pracuję w ZSO nr 3 oraz w klubie MKS-MOSM Bytom. Jestem też członkiem zarządu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Od kilku lat prowadzę kadrę narodową juniorów i seniorów w konkurencjach płotkarskich.

Wśród moich podopiecznych oprócz znanego już Marka Plawgi jest sporo innych utalentowanych młodych ludzi, m.in. Magdalena Gorzkowska, Aleksandra Buczkowicz czy Anna Gorzkowska. Sukcesy tych zawodników dowodzą, że lekkoatletyka w naszym mieście stoi na całkiem dobrym poziomie. Wysokie pozycje, jakie osiąga Bytom w corocznym rankingu Ogólnopolskiego Współzawodnictwa w Sporcie Młodzieży, przygotowywanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki to w dużej mierze zasługa lekkoatletów.

Nie umniejszałbym jednak roli innych dyscyplin sportowych, w których bytomska młodzież - dzięki determinacji i pasji jej trenerów - świetnie sobie radzi. O dobrej kondycji sportu młodzieżowego w naszym mieście świadczy także stan infrastruktury. Są dyscypliny mające bardzo dobrą bazę treningową, które zachęcają młodych ludzi do trenowania.

Szkoda, że pomimo wielu inicjatyw, do dziś nie udało się stworzyć obiektu lekkoatletycznego, co zmusza bytomskich lekkoatletów do korzystania z obiektów w sąsiednich miastach. Mam nadzieję, że talentów lekkoatletycznych w Bytomiu nie zabraknie i nadal będziemy odnosić sukcesy na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Jan Widera - odnoszący sukcesy trener bytomskich lekkoatletów

Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.