Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 grudnia 2018, Dariusz, Urban, Gabriela

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Jan Drabina

Jan Drabina Data publikacji: 9 grudnia 2013Bytom perełką architektury? Zawsze powtarzałem, że Bytom można lekceważyć, ale też należy zdać sobie sprawę z tego, że znajduje się w pierwszej dwudziestce najważniejszych polskich miast i śmiało może konkurować z największymi.

Substacja zabytkowa tego miasta spędza nam, miłośnikom Bytomia, sen z powiek. Bytom ma zabytki wspanialsze niż Chorzów czy Katowice, trzeba tylko o nie zadbać i starać się przywrócić im dawną świetność. Bytom wielokrotnie krzywdzono nieodpowiednią polityką ludnościową i katastrofalną polityką gospodarowania zabytkami. Ale nie oznacza to, że powinien wstydzić się swojej twarzy. Ma tak wiele ładnych placów, którym dziś na szczęście przywraca się dawny wygląd. Można byłoby uatrakcyjnić miasto otwierając niedostępną dziś kaplicę św. Ducha czy kryptę Donnersmarcków. Zapominamy, że Bytom jest najstarszym miastem na Śląsku, że to właśnie tu była jego stolica. Zapominamy też, że Bytom w połowie XIX wieku nie tylko był największym, najbardziej uprzemysłowionym miastem, ale odgrywał wiodącą rolę w budowaniu świadomości narodowej. Cała moja filozofia zasadza się na tym, żeby przypominać, rozmawiać na temat bytomskich zabytków. Żywię głęboką nadzieję, że owa dyskusja pomoże w podjęciu odpowiednich kroków, które przywrócą świetność Bytomiowi.

Prof. dr hab. Jan Drabina, historyk, prezes Towarzystwa Miłośników Bytomia.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.