Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 października 2018, Jadwigi, Teresy, Brunona

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Jaka ma być "Lalka dla Korczaka"?

Data publikacji: 10 grudnia 2013Drogie Dzieci, to miłe, że jedna z bytomskich szkół ogłosiła taki konkurs. Uważam, że jest wyjątkowo ciekawy i bardzo potrzebny, bo wyróżnia nasze miasto.

Cieszę się z tego. A osoba, która go wymyśliła, już teraz, otrzymuje ode mnie, najpiękniejszy, tygryskowy uśmiech. Brawo! Być może już wiecie, że rok 2012 ogłoszony jest „Rokiem Korczaka i Rokiem Praw Dziecka". Widzimy więc, że wszystko ładnie się połączyło.

Robiąc lalkę, kukiełkę lub pacynkę trzeba myśleć: jak one mają wyglądać i z czego je należy zrobić. Wiemy, że lalka dla Korczaka - to nie taka zwyczajna laleczka, którą można kupić w sklepie. Lalka na konkurs powinna być wyjątkowa! Piękna, uśmiechnięta, przyciągająca oczy wszystkich. Taka, którą każda dziewczynka zechce mieć i chce tulić ją do siebie! Powinna podobać się dzieciom i dorosłym. I jeszcze, powinna wyglądać tak, jakby była z tamtych, dawnych czasów. To trudne, prawda ?

Ale dzięki temu mogliśmy sobie przypomnieć, kim był pan Janusz Korczak, kiedy żył oraz co takiego ciekawego zrobił, że o nim ludzie pamiętają. Teraz wiemy, że był lekarzem i opiekunem dzieci. Bardzo mocno, całym swoim sercem, kochał wszystkie dzieci. To był bardzo dobry człowiek. Dawno, bo aż sto lat temu, założył w Warszawie, Dom dla Sierot.  dom dla dzieci, które nie miały swoich mam i swoich tatusiów.

Myślę, że zgodzicie się ze mną, że warto było się trudzić, nad ładną laleczką. Teraz poczekamy na wyniki tego konkursu. Ciekawe, która lalka zwycięży ?... A może ktoś zrobił laleczkę moich marzeń? Może ona zwycięży? - Och!, - Co by to była za radość! Laleczka moich marzeń, to „laleczka - Przepraszanka„. Taka, która potrafi przypomnieć o najpiękniejszym słowie na świecie: o słowie przepraszam. Mogła by też śpiewać króciutką piosenkę : „Jestem lalka Przepraszanka, dobre słowa niosą mnie. Popatrz na mnie - ja cię widzę ... i uśmiechnij się. "

                                                                                                                   Bytomek
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.