Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Jacek Pierzak

Jacek Pierzak Data publikacji: 9 grudnia 2013Choć tu już nie mieszkam, to właśnie Bytom miał ogromny wpływ na to, kim jestem. To miasto pociąga mnie pod względem archeologicznym.

A miłość do archeologii wyssałem z mlekiem matki, która często zabierała mnie do Krakowa. „Pod ręką” miałem też zamek w Będzinie, gdzie często bywałem. Kiedy byłem chłopcem, zacząłem interesować się tym, co działo się dawno, dawno temu.... Byłem pewien, że w Bytomiu, który ma już prawie 760 lat działo się bardzo dużo i jest co badać.

Nadal jest tu kilka nieodkrytych tajemnic. Do dziś nie wiemy, gdzie znajdował się zamek Piastów Bytomskich, ani gdzie znajduje się ich nekropola. Niewykluczone, że odpowiedź na to pytanie dałyby badania metodą wykopaliskową w kościele św. Wojciecha. Na pytanie o najbliższą mi dzielnicę Bytomia, bez wahania odpowiem – Śródmieście. Tu jeszcze czuje się ducha średniowiecznej epoki.

Ale to także wspomnienia z czasów młodości. Ze wzruszeniem wspominam czasy, kiedy spotykaliśmy się ze znajomymi na ulicy Dworcowej. Mówiliśmy na nią Wall Street. Było pewne, że jeśli ktoś chce kogoś spotkać, spotka go właśnie tu. Bytom? Nigdy się tego miasta nie wyprę.

Dr Jacek Pierzak – archeolog z biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, autor licznych opracowań związanych z archeologią średniowiecza.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.