Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
14 grudnia 2018, Alfred, Izydor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Jacek Łumiński

Jacek Łumiński Data publikacji: 9 grudnia 2013Nie trafiłbym na początku lat 90. do Bytomia, gdyby nie spotkanie z Teresą Bogatko, ówczesną dyrektorką bytomskiej baletówki. Ona opowiedziała mi o potencjale, jaki drzemie w tej szkole, więc pomyślałem, że warto spróbować.

Taniec współczesny to dziedzina sztuki, której naturalnym środowiskiem są miasta przemysłowe, takie jak Bytom. To inspirujące miejsce. Z czasem okazało się, że szybko i bez większych problemów udało się tu zorganizować Warsztaty Tańca Współczesnego. Należę do ludzi, którzy wierzą w misję sztuki i bez względu na problemy realizują ją. Bytom to moje miasto. Zawsze, kiedy tu wracam, patrzę na to miejsce z troską. Przez wiele lat nic się tu nie zmieniało. Dla mnie najważniejszą wartością w tym mieście byli i są ludzie. Już teraz musimy zadbać o młodzież, bo to ona będzie tworzyć wizerunek Bytomia. Przemiany wymagają czasu, ważne jednak, by nie zaprzepaścić potencjału.

 

Jacek Łumiński, tancerz, choreograf, założyciel i dyrektor Śląskiego Teatru Tańca.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.