Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
10 grudnia 2018, Julia, Judyta, Daniel

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Jacek Kudzior

Jacek Kudzior Data publikacji: 9 grudnia 2013Jaki jest mój Bytom? To moja druga mała ojczyzna bo, choć urodziłem się w innym mieście, to od 17 lat mieszkam tutaj z rodziną. Można by powiedzieć, że wróciłem na stare śmieci. Kiedyś mieszkała tu moja mama z rodzicami, ale jej domu już nie ma. Podobnie jak wielu innych budynków, których widok coraz bardziej zaciera się w pamięci.

Dobrze, że wizerunek pięknej dziewiętnastowiecznej zabudowy utrwalają stare widokówki. Może dlatego patrzę na Bytom z ciekawością turysty. Podczas spacerów lub rowerowych wycieczek po mieście zaglądam w różne zakamarki, podwórka, bramy i odkrywam to, co najczęściej umyka uwadze zabieganych mieszkańców.

Lubię Bytom. To ciekawe i w gruncie rzeczy piękne miasto. Podoba mi się jego różnorodna zabudowa i ślady najdawniejszej przeszłości sąsiadujące z nowoczesną architekturą. Dla mnie symboliczna jest bliskość pozostałości średniowiecznych murów obronnych w okolicy ulicy Wałowej i pierwszego w Bytomiu drapacza chmur, jakim jest funkcjonalistyczny budynek na rogu Rynku i ulicy Szymanowskiego, w którym powstało pierwsze w mieście stałe kino.

To dobrze, że pamiętając o historii możemy obserwować tętniącą życiem współczesność. Cieszy mnie każda odnowiona fasada zabytkowej kamienicy, a jednocześnie ciekaw jestem następstw uruchomienia Agory z jej ofertą komercyjną i kulturalną jednocześnie. W moich oczach Bytom odzyskuje przyblakłą nieco, dawną urodę i zyskuje nowy, interesujący charakter.

Wierzę, że moje dzieci, kiedy dorosną, znajdą tutaj uczelnie dla siebie i pozostaną w swym rodzinnym mieście, do którego - jak bywało przed wojną – zjeżdżać będą między innymi krakowianie w poszukiwaniu oferty spędzenia wolnego czasu ciekawszej niż w grodzie pod Wawelem.

Jacek Kudzior, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w BytomiuAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.