Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 lutego 2018, Romana, Izabela, Damian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Forum bytomski.pl Historia Miasta i Zabytki

Forum poświęcone w całości historii miasta Bytom i jego zabytkom. Zapraszamy do dyskusji!

Jacek Janas

Jacek Janas Data publikacji: 9 grudnia 2013Choć zameldowany jestem w Pszczynie, serce mocniej bije mi na myśl o Bytomiu, gdzie wychowałem się i pracuję. W Pszczynie tylko nocuję.

Wychowałem się w Rozbarku. To trudna dzielnica, ale mam do niej największy sentyment. Z podziwem patrzę na Stolarzowice. Na to, jak rozwinęły się w przyjazne, miejskie osiedle. Jeśli ktoś tęskni za możliwością kształtowania własnej przestrzeni, to właśnie tu powinien wybudować dom.

Stąd będzie miał blisko zarówno do lasu, terenów rekreacyjnych, jak i do centrum miasta. Od kilkunastu lat kieruję Zespołem Elektrociepłowni Bytom. To branża, która nie należy do łatwych. Jednak udało mi się stworzyć zespół wspaniałych ludzi, którzy wzajemnie motywują się do działania, mają wizję i wierzą w powodzenie jakiegoś projektu. I to uważam za swój największy sukces.

To grupa wizjonerów, która wierzy w potencjał i walczy o przyszłość na przykład budynku Elektrociepłowni w Szombierkach – z powodzeniem. Ten obiekt, uznany za jeden z Siedmiu Cudów Architektury Województwa Śląskiego, promuje zarówno miasto, jak i region. Zwiedziło go już kilkaset tysięcy osób, a budżet imprez, które się tu odbyły, przekroczył 3 miliony złotych! Szansą dla EC jest z pewnością wpisanie obiektu na Szlak Zabytków Techniki, o co upomnieli się u śląskiego marszałka artyści i dziennikarze.

Co może być szansą dla Bytomia? Tanie i łatwo dostępne tereny pod budownictwo, które przyciągną tu młodych i zdolnych ludzi pracujących na co dzień w ościennych miastach, a także przygotowanie odpowiednich terenów dla małej i średniej przedsiębiorczości, bo bez strefy ekonomicznej trudno się miastu rozwijać.

Jacek Janas, Prezes Zespołu Elektrociepłowni Bytom SA.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.