Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
10 grudnia 2018, Julia, Judyta, Daniel

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Izabela Wójcik-Kühnel

Izabela Wójcik-Kühnel Data publikacji: 9 grudnia 2013Bytom – miejsce najbliższe. Choć mieszkam w Katowicach społecznie i emocjonalnie związana jestem z tym miastem. Tu mam przyjaciół, znajomych, tu pochowani są moi przodkowie. Wierzę, że moje kości zmieszają się kiedyś z kośćmi pradziadów. Bytom to także Muzeum Górnośląskie i zaczarowany świat dziecięcych lat.

Pamiętam długie podróże tramwajem z Katowic do Bytomia, gdzie mieszkali moi krewni. Ich bytomski dom tchnął wielopokoleniowością, tam nawet przedmioty codziennego użytku, zabawki były inne. Krewni byli autochtonami, wyjechali z kraju w 1957 r. Wspomnienia pozostały, a ja, zafascynowana światem, który przeminął, od początku swojej działalności zawodowej, wciąż poszukuję jego śladów. Bytom ma bardzo ciekawą historię powojenną, której karty wciąż pozostają nieodkryte. W mojej pracy nie bez przyczyny dużo miejsca poświęcam zagadnieniom związanym ze społecznością żydowską.

Gdy poznawałam historię Bytomia, zobaczyłam, jak wielki wkład wnieśli oni, zwłaszcza od połowy XIX w. w tworzenie i rozwój tego miasta. Nie mogę pogodzić się z tym, jak można było wyprzeć to z pamięci. Zajmując się tematyką żydowską kierują mną też osobiste pobudki. Uczęszczałam do Liceum Ogólnokształcącego im. Wilhelma Piecka, gdzie uczyło się wielu Żydów. Wśród nich miałam przyjaciół, którzy po wydarzeniach marcowych 1968 r., wbrew sobie, opuścili kraj. Poczucie utraty towarzyszy mi przez całe życie.

Czuję, że jestem im coś winna. Próbując ocalić od zapomnienia ludzkie życiorysy, ślad za śladem wyrywam niepamięci życiorysy ludzi, którzy tworzyli niegdyś społeczność Bytomia. Jednymi z takich postaci są Ada Wolfstein – Polka żydowskiego pochodzenia działająca niegdyś m.in. w domach kultury w Bobrku i Rozbarku oraz Elżbieta Preiss – ewangeliczka, która w 1937 r. poślubiła Żyda.

Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że w tym czasie wygasła obowiązująca w regionie genewska konwencja o ochronie mniejszości narodowych. Te okruchy pamięci pozwalają nam dotrzeć do korzeni, pomagają zrozumieć kontekst historyczny i odnaleźć w nim swoją tożsamość.

Izabela Wójcik-Kühnel – archeolog, jest współorganizatorką wystaw m.in.: „Kobieta w dziejach i współczesności Bytomia”, „Utracone nadzieje” oraz „Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945-1970” (jej otwarcie zaplanowano na wrzesień), laureatka tytułu Bytomianki Lata 2011.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.