Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Inwestycje unijne coraz bliżej

Inwestycje unijne coraz bliżej Data publikacji: 1 września 2015Budowa węzła przesiadkowego na placu Wolskiego, czy modernizacja gospodarki cieplnej budynków mieszkalnych – to tylko niektóre bytomskie projekty przewidziane do realizacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Centralnego. Strategia ZIT naszego subregionu została pozytywnie zaopiniowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to instrument , dzięki któremu samorządy mogą wspólnie ubiegać się o środki unijne na inwestycje, które mają zapewnić rozwój całemu regionowi. ZIT jest częścią Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Aby sfinansować inwestycje w ramach ZIT, jednostki samorządu terytorialnego muszą przygotować odpowiednią strategię, zgodną z Umową Partnerstwa zawartą pomiędzy Polską a Unią Europejską. Dokument musi być pozytywnie zaopiniowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz urząd marszałkowski z danego województwa.

Warto podkreślić, że w ramach ZIT w przyszłej perspektywie unijnej Bytom może sięgnąć po ponad 170 mln zł, a cały Subregion Centralny – po ponad 3 mld zł.

Przypomnijmy, w skład Związku Subregionu Centralnego wchodzi 81 jednostek samorządu terytorialnego Województwa Śląskiego. W jego obrębie znajduje się 14 miast na prawach powiatu (Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze) oraz 8 powiatów ziemskich (będziński, bieruńsko-lędziński, gliwicki, lubliniecki, mikołowski, pszczyński, tarnogórski, zawierciański) i zlokalizowane na ich terenie gminy.


Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: Glow Images/East News

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.