Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 października 2018, Lucyny, Malgorzaty, Wiktora

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Intronizacja Króla Kurkowego

Data publikacji: 15 czerwca 2017Dzisiaj /15 czerwca/, zgodnie z ponad 700-letnią tradycją Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego dokonało wyboru nowej Rady Królewsko-Marszałkowskiej.

Doroczna ceremonia, która tradycyjnie odbywa się w Boże Ciało, rozpoczęła się mszą świętą w kościele WNMP, skąd delegacje brackie oraz władze miasta przeszły na płytę Rynku, gdzie odbyło się przekazanie insygniów władzy brackiej: srebrnego łańcucha oraz lasek marszałkowskich.

Intronizacja Króla Kurkowego to wydarzenie wpisujące się w kalendarz kulturalny naszego miasta i z pewnością flagowa impreza bytomskiego Bractwa Kurkowego. Za każdym razem prastary rytuał przekazywania władzy królewskiej jest dla całej społeczności wyjątkowym i spektakularnym widowiskiem, ale i okazją do upowszechniania wiedzy historycznej o Bytomiu. Cieszę się, że nasze miasto może poszczycić się tak zaangażowanymi i oddanymi przewodnikami po tradycjach średniowiecznego Bytomia
– mówił Damian Bartyla, prezydent Bytomia.

Na króla Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego intronizowano Michała Walaszka, który powołał dwóch marszałków: Mirosława Strachotę-Gorzyckiego oraz Artura Kolebę. Do bractwa przyjęto również dwóch nowych członków, którzy w tradycyjny sposób zostali pasowani przez hetmana BKGB.

Po uroczystościach członkowie bractwa udali się pod pomnik mieszczący się przy ulicy Prusa, aby upamiętnić członków BKGB.

W najbliższą sobotę /17 czerwca/ Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego organizuje zawody strzelnicze, które odbędą się na strzelnicy w Tarnowskich Górach /ul. Towarowa 6/. Uczestnicy otwartych zawodów będą rywalizować o Puchar Prezydenta Miasta Bytomia bądź mogą wziąć udział w turnieju charytatywnym, którego zwycięzca otrzyma okolicznościową, ręcznie malowaną tarczę. Bracia kurkowi będą z kolei rywalizować o hetmańską buławę w Memoriale Hetmanów.

Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego jest jedną z najstarszych organizacji – powstało jako drugie w Polsce /po Krakowie/, a jego historia sięga 1495 roku. Wybuch II wojny światowej i wprowadzenie po 1945 roku rządów komunistycznych zakończyło działalność Bractw Kurkowych w kraju. Reaktywacja bytomskiego bractwa nastąpiła 13 marca 1986 roku i była możliwa dzięki zaangażowaniu grupy osób dążącej do pielęgnowania tradycji strzeleckich.  

Galeria zdjęć:Autor: ww
Zdjęcia: UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.