Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 października 2017, Juliana, Łukasza, Bogumila

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Śląskie smaki, śląskie wice. Zapraszamy na Biesiadę Rozbarską

Miłośników dobrej zabawy zapraszamy na pięciogodzinny maraton ze śląskim humorem, śląską kuchnią oraz wieloma innymi atrakcjami. Już 20 października we wnętrzu zrewitalizowanej Cechowni byłej KWK Rozbark odbędzie się kolejna Biesiada Rozbarska.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Intronizacja Króla Kurkowego

Data publikacji: 15 czerwca 2017Dzisiaj /15 czerwca/, zgodnie z ponad 700-letnią tradycją Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego dokonało wyboru nowej Rady Królewsko-Marszałkowskiej.

Doroczna ceremonia, która tradycyjnie odbywa się w Boże Ciało, rozpoczęła się mszą świętą w kościele WNMP, skąd delegacje brackie oraz władze miasta przeszły na płytę Rynku, gdzie odbyło się przekazanie insygniów władzy brackiej: srebrnego łańcucha oraz lasek marszałkowskich.

Intronizacja Króla Kurkowego to wydarzenie wpisujące się w kalendarz kulturalny naszego miasta i z pewnością flagowa impreza bytomskiego Bractwa Kurkowego. Za każdym razem prastary rytuał przekazywania władzy królewskiej jest dla całej społeczności wyjątkowym i spektakularnym widowiskiem, ale i okazją do upowszechniania wiedzy historycznej o Bytomiu. Cieszę się, że nasze miasto może poszczycić się tak zaangażowanymi i oddanymi przewodnikami po tradycjach średniowiecznego Bytomia
– mówił Damian Bartyla, prezydent Bytomia.

Na króla Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego intronizowano Michała Walaszka, który powołał dwóch marszałków: Mirosława Strachotę-Gorzyckiego oraz Artura Kolebę. Do bractwa przyjęto również dwóch nowych członków, którzy w tradycyjny sposób zostali pasowani przez hetmana BKGB.

Po uroczystościach członkowie bractwa udali się pod pomnik mieszczący się przy ulicy Prusa, aby upamiętnić członków BKGB.

W najbliższą sobotę /17 czerwca/ Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego organizuje zawody strzelnicze, które odbędą się na strzelnicy w Tarnowskich Górach /ul. Towarowa 6/. Uczestnicy otwartych zawodów będą rywalizować o Puchar Prezydenta Miasta Bytomia bądź mogą wziąć udział w turnieju charytatywnym, którego zwycięzca otrzyma okolicznościową, ręcznie malowaną tarczę. Bracia kurkowi będą z kolei rywalizować o hetmańską buławę w Memoriale Hetmanów.

Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego jest jedną z najstarszych organizacji – powstało jako drugie w Polsce /po Krakowie/, a jego historia sięga 1495 roku. Wybuch II wojny światowej i wprowadzenie po 1945 roku rządów komunistycznych zakończyło działalność Bractw Kurkowych w kraju. Reaktywacja bytomskiego bractwa nastąpiła 13 marca 1986 roku i była możliwa dzięki zaangażowaniu grupy osób dążącej do pielęgnowania tradycji strzeleckich.  

Galeria zdjęć:Autor: wa
Zdjęcia: UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.