Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
27 kwietnia 2018, Felicja, Teofil, Zyta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Gdzie jest 100 milionów euro? Większość w Bytomiu!

Na 264 miliony zł opiewają projekty złożone przez Bytom w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji. Większość przeszła już pozytywną ocenę formalną lub zostały wybrane do dofinansowania przez urząd marszałkowski. OSI staje się faktem - pierwsze remonty i projekty miękkie ruszyły.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Nowe oblicze Rozbarku

Życzenia rozbarczan stają się faktem. Będą mieli w swojej dzielnicy rynek, place zabaw i promenadę, a ruch samochodowy na niektórych ulicach będzie ograniczony.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Inicjatywy na piątkę. Mieszkańcy wyremontowali sobie podwórko

Data publikacji: 28 grudnia 2017Bytom wspólnie z mieszkańcami w ramach projektu pilotażowego i działań partycypacyjnych, które integrują i aktywizują lokalną społeczność, zrealizował już 5 inicjatyw lokalnych. Trwają prace nad przyszłorocznymi.

Do końca grudnia w ramach Planning for Real (metody pracy z mieszkańcami służącej planowaniu rozwoju społeczności szczególnie w procesach przestrzennych) miasto zrealizowało 5 inicjatyw lokalnych, czyli propozycji i wniosków bytomian na działania w swoim otoczeniu, we współpracy z sąsiadami czy mieszkańcami danej lokalizacji.

Inicjatywy wypracowywane były podczas warsztatów z mieszkańcami prowadzonych przez podmioty wyłonione w przetargu na realizację zadania „Wdrażanie działań stymulujących szerokie zastosowanie narzędzi partycypacji społecznej w rewitalizacji” projektu pilotażowego – Fundację Napraw Sobie Miasto (lokalizacje 2, 3 i 6), Centrum Doradztwa Strategicznego z Krakowa (lokalizacja 4) oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich (lokalizacje 1 i 5). Pracują one z mieszkańcami w 6 pilotażowych lokalizacjach od lipca 2017 r.

Każda z inicjatyw realizowana była w innym obszarze rewitalizacji.

W lokalizacji 1 – 16 grudnia odbyła się wystawa „Bytomskie Kamienice” - kolaż starych i nowych fotografii. Pokazuje dawny i obecny stan kamienic oraz zabytków centralnej przestrzeni miejskiej. To uwieczniona fotografią historia Bytomia. W dniach 22-29 grudnia wystawę można zobaczyć w holu głównym na parterze w Urzędzie Miejskim przy ul. Parkowej 2. 31 grudnia w godzinach 8.30-14. eksponowana będzie na placu przy kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (ul. Ks. K.Koziołka 3), a od stycznia do wiosny ponownie przy ul. Murarskiej 3, czyli tam gdzie rozpoczęła się wernisażem. Koordynatorem wydarzenia było Towarzystwo Urbanistów Polskich.

W lokalizacji 2 – 16 grudnia najmłodsi wzięli udział w warsztatach plastycznych pod hasłem „Przekazanie Światła”. Zajęcia nawiązywały do tradycji związanych ze wspomnieniem św. Łucji. Wydarzenie objęło wykonanie wianków, krótką prezentację poświęconą patronce i tradycjom związanym ze Świętem Światła oraz procesję ze światłem. Na koniec spotkania, na ponad 50 młodych uczestników, czekał słodki poczęstunek. Organizatorem warsztatów była Fundacja Napraw Sobie Miasto.

W lokalizacji 3 – 9 grudnia odbyły się zimowe spotkania sąsiedzkie „Zrób sobie prezent”. Na całością czuwała Fundacja Napraw Sobie Miasto. W ramach spotkań przeprowadzono warsztaty dla małych i dużych w zakresie decoupage'u i rzeźbienia w masie papierowej. Towarzyszyła im wzajemna, bezpłatna wymiana i możliwość przekazania ubrań. Zainteresowani procesem rewitalizacji miasta mogli zasięgnąć wiedzy w punkcie informacyjnym.

W lokalizacji 4 – 17 listopada zorganizowano sąsiedzkie spotkania przy grach planszowych.
VII Festiwal Gier Planszowych to wydarzenie, które w tym roku zgromadziło w potyczkach turniejowych ponad 400 osób. To prawdziwy rekord. Po raz pierwszy oprócz najmłodszych udział w nim wzięli dorośli - sąsiedzi z pobliskich ulic. Odpowiedzialne za organizację festiwalu gier było Centrum Doradztwa Strategicznego.
 
Z kolei w ostatniej - lokalizacja 5 – 9 grudnia przy wsparciu Towarzystwa Urbanistów Polskich mieszkańcy kamienicy przy ulicy Żeromskiego 20 wykonali na swoim podwórku prace porządkowe oraz poprawili stan nawierzchni układając kostkę brukową. W wiosennym planie jest jeszcze odnowienie miejsca do grillowania, posianie trawy i wykonanie muralu. Przed nami jeszcze wiele inicjatyw.

Autor Marta Gajkowska

 


Galeria zdjęć:Autor: Biuro Prasowe UM w Bytomiu
Zdjęcia: arc. UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.