Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lipca 2018, Aneta, Bogdan, Aleksy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wakacyjne warsztaty dla dzieci

Wakacyjne warsztaty już od poniedziałku, 25 czerwca! Zapraszamy młodych filmowców, sportowców, muzyków, kuglarzy, malarzy, ekologów i konstruktorów latawców do Becekobusa, który znów wyruszy na ulice Bytomia. Sprawdzajcie rozkład jazdy i zapisujcie się na zajęcia. Dobra zabawa gwarantowana!

Miłośnicy militariów zjechali do Bytomia

Ziemia drżąca pod kołami wojskowych pojazdów. Ryk silników i huk wystrzałów. Już po raz czternasty miłośnicy militariów z całego kraju przyjechali do naszego miasta, by zaprezentować bytomskiej publiczności swoją kolekcję uzbrojenia.

Walczymy z mafią śmieciową

Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Bartyla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Inicjatywy na piątkę. Mieszkańcy wyremontowali sobie podwórko

Data publikacji: 28 grudnia 2017Bytom wspólnie z mieszkańcami w ramach projektu pilotażowego i działań partycypacyjnych, które integrują i aktywizują lokalną społeczność, zrealizował już 5 inicjatyw lokalnych. Trwają prace nad przyszłorocznymi.

Do końca grudnia w ramach Planning for Real (metody pracy z mieszkańcami służącej planowaniu rozwoju społeczności szczególnie w procesach przestrzennych) miasto zrealizowało 5 inicjatyw lokalnych, czyli propozycji i wniosków bytomian na działania w swoim otoczeniu, we współpracy z sąsiadami czy mieszkańcami danej lokalizacji.

Inicjatywy wypracowywane były podczas warsztatów z mieszkańcami prowadzonych przez podmioty wyłonione w przetargu na realizację zadania „Wdrażanie działań stymulujących szerokie zastosowanie narzędzi partycypacji społecznej w rewitalizacji” projektu pilotażowego – Fundację Napraw Sobie Miasto (lokalizacje 2, 3 i 6), Centrum Doradztwa Strategicznego z Krakowa (lokalizacja 4) oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich (lokalizacje 1 i 5). Pracują one z mieszkańcami w 6 pilotażowych lokalizacjach od lipca 2017 r.

Każda z inicjatyw realizowana była w innym obszarze rewitalizacji.

W lokalizacji 1 – 16 grudnia odbyła się wystawa „Bytomskie Kamienice” - kolaż starych i nowych fotografii. Pokazuje dawny i obecny stan kamienic oraz zabytków centralnej przestrzeni miejskiej. To uwieczniona fotografią historia Bytomia. W dniach 22-29 grudnia wystawę można zobaczyć w holu głównym na parterze w Urzędzie Miejskim przy ul. Parkowej 2. 31 grudnia w godzinach 8.30-14. eksponowana będzie na placu przy kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (ul. Ks. K.Koziołka 3), a od stycznia do wiosny ponownie przy ul. Murarskiej 3, czyli tam gdzie rozpoczęła się wernisażem. Koordynatorem wydarzenia było Towarzystwo Urbanistów Polskich.

W lokalizacji 2 – 16 grudnia najmłodsi wzięli udział w warsztatach plastycznych pod hasłem „Przekazanie Światła”. Zajęcia nawiązywały do tradycji związanych ze wspomnieniem św. Łucji. Wydarzenie objęło wykonanie wianków, krótką prezentację poświęconą patronce i tradycjom związanym ze Świętem Światła oraz procesję ze światłem. Na koniec spotkania, na ponad 50 młodych uczestników, czekał słodki poczęstunek. Organizatorem warsztatów była Fundacja Napraw Sobie Miasto.

W lokalizacji 3 – 9 grudnia odbyły się zimowe spotkania sąsiedzkie „Zrób sobie prezent”. Na całością czuwała Fundacja Napraw Sobie Miasto. W ramach spotkań przeprowadzono warsztaty dla małych i dużych w zakresie decoupage'u i rzeźbienia w masie papierowej. Towarzyszyła im wzajemna, bezpłatna wymiana i możliwość przekazania ubrań. Zainteresowani procesem rewitalizacji miasta mogli zasięgnąć wiedzy w punkcie informacyjnym.

W lokalizacji 4 – 17 listopada zorganizowano sąsiedzkie spotkania przy grach planszowych.
VII Festiwal Gier Planszowych to wydarzenie, które w tym roku zgromadziło w potyczkach turniejowych ponad 400 osób. To prawdziwy rekord. Po raz pierwszy oprócz najmłodszych udział w nim wzięli dorośli - sąsiedzi z pobliskich ulic. Odpowiedzialne za organizację festiwalu gier było Centrum Doradztwa Strategicznego.
 
Z kolei w ostatniej - lokalizacja 5 – 9 grudnia przy wsparciu Towarzystwa Urbanistów Polskich mieszkańcy kamienicy przy ulicy Żeromskiego 20 wykonali na swoim podwórku prace porządkowe oraz poprawili stan nawierzchni układając kostkę brukową. W wiosennym planie jest jeszcze odnowienie miejsca do grillowania, posianie trawy i wykonanie muralu. Przed nami jeszcze wiele inicjatyw.

Autor Marta Gajkowska

 


Galeria zdjęć:Autor: Biuro Prasowe UM w Bytomiu
Zdjęcia: arc. UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.