Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Ilona Hruzik

Ilona Hruzik Data publikacji: 9 grudnia 2013Jestem mieszkanką Bytomia od ponad trzydziestu lat. Od dwóch lat mieszkam w Szwecji. Jak większość emigrantów nie zamierzam tu osiąść na stałe.

Tęsknię za swoim krajem, za ulicą, na której mieszkałam, za znajomymi, których zostawiłam. Czasem tęsknota jest tak ogromna, że byłabym w stanie w ciągu jednego dnia spakować się i wyjechać. Bytom to miasto, nad którym nikt nie miał litości. Druga wojna światowa obeszła się z nim najłaskawiej.

Komunistyczna gospodarka śląskimi zasobami w niczym gospodarki nie przypominała, był to raczej rabunek, który nieodwracalnie zniszczył przepiękną architekturę miasta. Gwoździem do trumny okazał się okres transformacji ustrojowej.W ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił w mieście rozwój działalności kulturalnej. Zachwycające są imprezy organizowane przez władze Bytomia.

Dolomity Sportowa Dolina to wyjątkowe miejsce, ofertę kulturalną na wysokim poziomie proponuje pięknie odremontowana Miejska Biblioteka Publiczna. Największym zagrożeniem dla miasta jest, niestety, degeneracja społeczeństwa. Cieszy, że władze Bytomia rzucają coraz większe siły do walki z patologią. Są to przemyślane działania i mają na uwadze w pierwszej kolejności wspieranie rodzin.

Ilona Hruzik - pisarkaAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.