Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 grudnia 2018, Olimpia, Łukasz, Jolanta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wigilia ze świątecznym barszczem

Pieką się już pierniki, powstają świąteczne ozdoby, które będzie można zakupić na bożonarodzeniowym stoisku, a młodzi wykonawcy biorą udział w próbach do jasełek. To przygotowania Bytomskiej Wigilii, która odbędzie się w czwartek, 20 grudnia przy ul. Dworcowej 7.

Prezydent Mariusz Wołosz upublicznia wystąpienia pokontrolne NIK

W trosce o przejrzystość administracji, upubliczniamy wystąpienia pokontrolne, jakie sporządziła NIK po kontroli „Wybranych aspektów funkcjonowania Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.”.  – powiedział podczas dzisiejszej /6 grudnia/ konferencji prasowej, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Uwaga mieszkańcy! W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu będzie nieczynny

W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu /ul. Parkowa 2 i ul. Smolenia 35/ oraz Urząd Stanu Cywilnego /ul. Olejniczaka 22/ będą nieczynne.

Bytomskie projekty rekomendowane do ZIT

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4, Ochotnicza Straż Pożarna w Suchej Górze, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 2 – które ubiegają się o dofinansowanie na termomodernizację budynków – zostały wybrane do rekomendacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Rozbark - budowa promenady wchodzi w decydujący etap

Widać już pierwsze efekty prac, jakie realizowane są na Rozbarku. To właśnie tam w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji MZZiGK w Bytomiu realizuje inwestycję wartą około 12 mln zł. Jednym z jej elementów jest budowa promenady po dawnej kolei wąskotorowej, która ma połączyć ul. Pszczyńską z ul. Alojzjanów.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Ile taksówek w Bytomiu? Trwa weryfikacja licencji

Ile taksówek w Bytomiu? Trwa weryfikacja licencji Data publikacji: 21 września 201658 odebranych licencji na taksówki od początku roku. W Bytomiu trwa weryfikacja pozwoleń na przewożenie pasażerów – chodzi o to, by mieszkańców wozili taksówkarze, którzy nie stanowią zagrożenia na drodze.

Po tym, jak trzy lata temu uwolnił się rynek, znacznie łatwiej jest otrzymać licencję taksówkarską. Kandydat musi mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą, prawo jazdy kat. B, aktualne badania lekarskie psychologiczne, oświadczenie o niekaralności i zalegalizowanym taksometrze. Nie ma już egzaminów na przykład z topografii miasta. Taksówkarz może poruszać się po mieście posługując się nawigacją GPS.

Licencje są przyznawane na okres piętnastu, trzydziestu a nawet pięćdziesięciu lat, jednak badania lekarskie, psychologiczne i legalizacje taksometrów mają maksymalnie 5-letnią ważność – mówi Krzysztof Ulitzka z Wydziału Transportu Lokalnego UM. Prawo daje gminom możliwość weryfikacji czy kierowcy wożący klientów są zdrowi oraz czy nie zmieniają na przykład rozmiaru kół, żeby taksometr zarejestrował więcej kilometrów niż w rzeczywistości.

Weryfikacja taksówkarskich licencji pozwoli za jakiś czas (najpewniej do końca roku) na określenie rzeczywistej liczby taksówek. Bywają na przykład sytuacje, że taksówkarze zawieszają działalność gospodarczą czy nawet z niej rezygnują, nie zwracając licencji. Posługują się licencją, która powinna być zwrócona do organu wydającego w ciągu 14 dni od zawieszenia czy wykreślenia z bazy CEiDG . Na chwilę obecną wiemy, że mamy ok. 600 taksówkarzy, ale niewykluczone, że za kilka miesięcy ta liczba zmieni się – zaznacza Krzysztof Ulitzka. W ciągu  ostatnich trzech miesięcy dokonaliśmy około 240 kontroli i trwają one nadal.

Warto też przypomnieć, że od lipca obowiązują taksówkarzy nowe oznaczenia samochodów. W marcu bytomscy radni podjęli decyzję, że znakiem rozpoznawczym bytomskich taksówek będzie herb. Po 7 latach zastąpił on niebieskie logo z hasłem Bytom – energia kultury.

Uchwała była konsultowana z mieszkańcami, spotkaliśmy się także z prezesami największych korporacji taksówkowych w Bytomiu, by poinformować ich o konieczności wymiany oznakowania – mówi Andrzej Prochotta, naczelnik Wydziału Transportu Lokalnego UM.

Wzór, wielkość i kolor naklejki zostały odpowiednio określone. Mają one wymiary 43x18 cm. i są niebiesko-białe. Na części niebieskiej widnieje napis „taxi” i numer taksówki, a na białej – herb miasta. Naklejki można odebrać w Wydziale Transportu Lokalnego przy ul. Smolenia 35. Trzeba wyraźnie podkreślić, że właściciele taksówek nie ponoszą żadnych kosztów wymiany oznakowania – zaznacza Prochotta.


Autor: Iwona Wronka

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.