Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 września 2018, Dora, Gerard, Teodor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Ile taksówek w Bytomiu? Trwa weryfikacja licencji

Ile taksówek w Bytomiu? Trwa weryfikacja licencji Data publikacji: 21 września 201658 odebranych licencji na taksówki od początku roku. W Bytomiu trwa weryfikacja pozwoleń na przewożenie pasażerów – chodzi o to, by mieszkańców wozili taksówkarze, którzy nie stanowią zagrożenia na drodze.

Po tym, jak trzy lata temu uwolnił się rynek, znacznie łatwiej jest otrzymać licencję taksówkarską. Kandydat musi mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą, prawo jazdy kat. B, aktualne badania lekarskie psychologiczne, oświadczenie o niekaralności i zalegalizowanym taksometrze. Nie ma już egzaminów na przykład z topografii miasta. Taksówkarz może poruszać się po mieście posługując się nawigacją GPS.

Licencje są przyznawane na okres piętnastu, trzydziestu a nawet pięćdziesięciu lat, jednak badania lekarskie, psychologiczne i legalizacje taksometrów mają maksymalnie 5-letnią ważność – mówi Krzysztof Ulitzka z Wydziału Transportu Lokalnego UM. Prawo daje gminom możliwość weryfikacji czy kierowcy wożący klientów są zdrowi oraz czy nie zmieniają na przykład rozmiaru kół, żeby taksometr zarejestrował więcej kilometrów niż w rzeczywistości.

Weryfikacja taksówkarskich licencji pozwoli za jakiś czas (najpewniej do końca roku) na określenie rzeczywistej liczby taksówek. Bywają na przykład sytuacje, że taksówkarze zawieszają działalność gospodarczą czy nawet z niej rezygnują, nie zwracając licencji. Posługują się licencją, która powinna być zwrócona do organu wydającego w ciągu 14 dni od zawieszenia czy wykreślenia z bazy CEiDG . Na chwilę obecną wiemy, że mamy ok. 600 taksówkarzy, ale niewykluczone, że za kilka miesięcy ta liczba zmieni się – zaznacza Krzysztof Ulitzka. W ciągu  ostatnich trzech miesięcy dokonaliśmy około 240 kontroli i trwają one nadal.

Warto też przypomnieć, że od lipca obowiązują taksówkarzy nowe oznaczenia samochodów. W marcu bytomscy radni podjęli decyzję, że znakiem rozpoznawczym bytomskich taksówek będzie herb. Po 7 latach zastąpił on niebieskie logo z hasłem Bytom – energia kultury.

Uchwała była konsultowana z mieszkańcami, spotkaliśmy się także z prezesami największych korporacji taksówkowych w Bytomiu, by poinformować ich o konieczności wymiany oznakowania – mówi Andrzej Prochotta, naczelnik Wydziału Transportu Lokalnego UM.

Wzór, wielkość i kolor naklejki zostały odpowiednio określone. Mają one wymiary 43x18 cm. i są niebiesko-białe. Na części niebieskiej widnieje napis „taxi” i numer taksówki, a na białej – herb miasta. Naklejki można odebrać w Wydziale Transportu Lokalnego przy ul. Smolenia 35. Trzeba wyraźnie podkreślić, że właściciele taksówek nie ponoszą żadnych kosztów wymiany oznakowania – zaznacza Prochotta.


Autor: Iwona Wronka

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.