Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 grudnia 2018, Dariusz, Urban, Gabriela

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

II Liceum Ogólnokształcące w Bytomiu

II Liceum Ogólnokształcące w Bytomiu Data publikacji: 10 grudnia 2013Propozycja wycieczki ukazującej architektoniczne zabytki bytomskiego funkcjonalizmu i ekspresjonizmu. Idąc dalej ulicami: Jainty, Webera i Piłsudskiego zatrzymaliśmy się na placu Sobieskiego.

Środkową część pl. Sobieskiego zajmuje obecnie, zacierając opisaną wcześniej osiową koncepcję urbanistyczną, wbudowana tu niefortunnie na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku Miejska Biblioteka Publiczna. Obok po lewej widać skrzydło kolejnego elementu zabudowy z lat dwudziestych - budynku szkolnego. Aby go jednak obejrzeć, musimy przejść pod przewieszką gmachu muzeum i wyjść na północną część placu. Tutaj za rotundą biblioteki rozciąga się frontowa ściana budynku Zespołu Szkół Mechaniczno - Samochodowych.

Gmach ten w stylu funkcjonalizmu według projektu O. Goltza powstał w latach 1927 - 1928 dla Szkoły Rzemiosł Budowlanych (Baugewerkschule). Trójkondygnacyjny, pokryty klinkierem, nowoczesny budynek o żelbetonowej konstrukcji nośnej zaprojektowano z myślą o zaprezentowaniu uczniom różnorakich konstrukcji i form budowlanych. W latach 1945 - 1958 działało tu dokształcające Technikum dla Wysuniętych Robotników skupiające delegowanych przez organizacje partyjne robotników z całej Polski. Z pl. Sobieskiego idziemy ul. Korfantego do skrzyżowania z ul. Żeromskiego.

Obok po prawej, frontem do tejże ulicy stoi funkcjonalistyczny  gmach wybudowany w roku 1930 dla Miejskiej Szkoły Średniej (Städtische Mittelschule) - obecnie jest to siedziba II Liceum Ogólnokształcącego. Dopełnieniem nowocześnie zaprojektowanego budynku jest połączona z nim duża hala sportowa, widoczna od strony ul. Korfantego. Skręcamy w lewo w ul. Żeromskiego i po kilkudziesięciu metrach wychodzimy na zamykający od północy wspomnianą oś urbanistyczną pl. Akademicki. Modernistyczna zachodnia (lewa) strona placu pochodzi sprzed pierwszej wojny światowej.

Wschodnia natomiast stanowi przykład jednorodnej zabudowy funkcjonalistyczno - ekspresjonistycznej z lat dwudziestych XX wieku. Ekspresjonizm wyraża się tutaj w charakterystycznym, powtarzającym się na fasadach zgeometryzowanym detalu architektonicznym. Dominującym akcentem placu jest zamykający go od północy gmach zbudowany w 1925 roku na potrzeby Prezydium Policji. Po drugiej wojnie światowej mieścił m. in. Bytomskie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego, a obecnie jest siedzibą Specjalistycznej Lecznicy Stomatologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Budynek o tradycyjnej bryle, nakryty czterospadowym, wysokim dachem stylowo nawiązuje do wspomnianej wschodniej zabudowy placu.

 Ekspresjonistyczny wyraz osiągnięto przez nałożenie nań dekoracyjnych elementów takich jak: lukarny, naczółki okien i boczne wykusze o ostro łamiących się formach. Za dwa tygodnie będziemy kontynuować wycieczkę po ulicach Bytomia w poszukiwaniu zabytków funkcjonalizmu i ekspresjonizmu. Zajrzymy m.in. na plac Słowiański, ul. Piekarską czy Powstańców Śląskich.

Tekst zaczerpnięty z publikacji "Bytomska architektura z czasów Republiki Weimarskiej"  Anny i Tomasza Śmiałków, Wyd. Urząd Miejski w Bytomiu, Bytom 2004.

Osobom, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę na temat architektury doby Republiki Weimarskiej, polecamy: Barbara Szczypka - Gwiazda, Awangarda i tradycja. Kierunki rozwoju urbanistyczno-architektonicznego Bytomia w dwudziestoleciu międzywojennym, [w:] Bytom i jego dziedzictwo w 750-lecie nadania praw miejskich, red. Gabriela Bożek, Katowice 2004; Barbara Szczypka - Gwiazda, Pomiędzy praktyką a utopią. Trójmiasto Bytom - Zabrze - Gliwice jako przykład koncepcji miasta przemysłowego czasów Republiki Weimarskiej, Katowice 2003
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.