Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 marca 2018, Józef, Bogdan, Marek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Powrót do korzeni. Co łączy dziś Europę? Obywatele Europy dla Europy

Pod taką nazwą dziesięć europejskich miast realizuje dwuletni projekt w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”. Jednym z jego punktów jest organizowana 22 marca w Urzędzie Miejskim w Bytomiu konferencja poświęcona 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Co kryje wnętrze kościoła Św. Małgorzaty?

Na to pytanie odpowiedzą bytomscy archeologowie, którzy w kwietniu rozpoczną prace badawcze pod posadzką wewnątrz kościoła Św. Małgorzaty. To właśnie tam w 2009 roku dzięki badaniom georadarowym odkryto aż trzy zmiany w podłożu. Czy kryją one archeologiczną sensację?

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Ignacy Hakuba

Ignacy Hakuba Data publikacji: 20 lutego 2014Od wrześniowego numeru „Rynku 7” rozpoczynamy cykl artykułów poświęconych historii miasta. Przypomnimy w nich m.in. dzieje zasłużonych mieszkańców Bytomia, poświęcimy także nieco uwagi budowlom atrakcyjnym ze względu na swoje walory architektoniczne. Postacią, z którą tym razem wyruszymy w przeszłość, będzie Ignacy Hakuba, swego czasu najbogatszy mieszkaniec miasta, biznesmen branży browarniczej.
          Urodził się 29 lipca 1841 roku w Bytomiu jako dziecko właściciela nieruchomości Simona oraz Marianny z domu Garus. W latach 1870-1871 wziął udział w zwycięskiej dla Prus wojnie z Francją. Po powrocie z frontu Hakuba zajął się handlem piwem. Uzyskał przedstawicielstwo browarów tyskich księcia pszczyńskiego na obszar Bytomia i okolic. Siedziba jego hurtowni i rozlewni piwa o nazwie „Hakuba GMBH” mieściła się przy obecnej ulicy Webera, w budynku, w którym po ostatniej wojnie działała wytwórnia wód gazowanych. Pod koniec wieku był generalnym przedstawicielem browaru na powiat katowicki, bytomski, lubliniecki, gliwicki oraz miasto Mysłowice. Prowadził także interesy z browarami z południowych Niemiec i Austrio-Węgier, a także działał na terenach zaboru rosyjskiego.
             Z czasem stał się najbardziej znanym i zamożnym mieszkańcem Bytomia. Pod koniec życia posiadał majątek szacowany na prawie 2 miliony marek. Jednak od samego początku angażował się w działalność społeczną. W 1880 roku został wybrany członkiem rady miejskiej Bytomia, a w 1901 roku stał się nieetatowym członkiem zarządu miasta. Funkcję tę sprawował honorowo. Fundował również stypendia dla ubogiej młodzieży gimnazjalnej oraz organizował fundacje finansujące studia. Jedną z nich była „Stadtrat-Hakuba-Stiftung”, która pomagała uczniom szkoły realnej, mającej swą siedzibę w budynku obecnego IV LO na pl. Sikorskiego. Założył również fundusz pomagający weteranom wojennym. Swoje pieniądze przeznaczał też na wyposażenie kościołów. Zafundował  neogotycki ołtarz główny kościoła Wniebowzięcia NMP oraz witraże w kościele św. Jacka na Rozbarku. Sfinansował także budowę ZOO w Parku Miejskim oraz nieistniejący już pomnik króla Prus Fryderyka Wielkiego na placu Sikorskiego.
            Ignacy Hakuba zmarł 8 listopada 1910 roku. Został pochowany w neoklasycystycznym grobowcu, w formie portyku, na głównym bytomskim cmentarzu Mater Dolorosa. Wkrótce po jego śmierci jego imieniem nazwano jedną z bytomskich ulic, dzisiaj znaną jako ulicę Kraszewskiego.
            Interesująca jest historia zwieńczenia kamienicy Hakuby z ul. Jainty 27 (dawniej Tarnowitzerstrasse 16), która została wyburzona wraz z całym kwartałem na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Przedstawia głowę brodatego mężczyzny w koronie z kufli. Najprawdopodobniej jest to portret samego Hakuby – Króla Pijaków. Po latach tułaczki została przekazana przez pewną parę z Bytomia w ręce Urzędu Miejskiego. Aktualnie znajduje się w Biurze Promocji Bytomia, gdzie można ją obejrzeć.


Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rynek 7" wrzesień 2012 r.

 
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.