Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

I Liceum Ogólnokształcące w Bytomiu

I Liceum Ogólnokształcące w Bytomiu Data publikacji: 10 grudnia 2013Podążamy ul. Woźniaka. W jej początkowym odcinku mijamy jednopiętrowe domki, stojące wzdłuż ulicy lub otaczające kameralne podwórza - ogrody. Powstały one w pierwszej połowie lat dwudziestych. W dalszej części ulicy tego typu zabudowa jest poprzetykana wielomieszkaniowymi budynkami, przeważnie szeregowymi, pochodzącymi już z lat trzydziestych.

Dominują trzy- i czterokondygnacyjne, sześcienne bloki o prostych, monotonnych elewacjach, przykryte zazwyczaj dwuspadowymi, wysokimi dachami. Wśród tej zabudowy - stopniowo coraz bardziej zunifikowanej - uwagę zwracają znajdujące się po prawej stronie ulicy funkcjonalistyczne budynki mieszkalne nr 26-30 i 44-46, pochodzące z połowy lat dwudziestych. Pierwszy z nich to czterokondygnacyjny blok z dwoma symetrycznymi, niższymi o jedno piętro skrzydłami, obecnie mieszczący m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Drugi, zbudowany na planie zbliżonym do litery „V", tworzy układ czterech różniących się wysokością sześciennych brył, połączonych od frontu przewieszką. W obu obiektach otynkowane, skromne powierzchnie ścian ozdobiono ułożonymi w poziome pasy dużymi oknami mieszkań i pionami przeszkleń klatek schodowych. Idąc dalej ul. Woźniaka, przecinamy ul. Fałata oraz al. Legionów, również częściowo zabudowane kamienicami z tego okresu. Dochodzimy do ul. Strzelców Bytomskich. Za skrzyżowaniem znajduje się okazały budynek I Liceum Ogólnokształcącego z 1929 roku autorstwa A. Stütza i M. Wolffa.

Do 1945 roku mieściło się w nim Państwowe Gimnazjum Realne (Staatliches Realgymnasium). Po II wojnie światowej w budynku otwarto Państwowe I Gimnazjum i Liceum Męskie, którego kontynuacją jest obecne liceum. Funkcjonalistyczny gmach nabrał ekspresjonistycznej dynamiki dzięki znacznemu przeszkleniu pionowymi oknami i urozmaiconym formom elewacji, pokrytej cegłą klinkierową.

Osobom, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę na temat architektury doby Republiki Weimarskiej, polecamy następujące pozycje: • Barbara Szczypka-Gwiazda, „Awangarda i tradycja. Kierunki rozwoju urbanistyczno-architektonicznego Bytomia w dwudziestoleciu międzywojennym", • Gabriela Bożek, „Bytom i jego dziedzictwo w 750-lecie nadania praw miejskich", Katowice 2004, • Barbara Szczypka-Gwiazda, „Pomiędzy praktyką a utopią. Trójmiasto Bytom - Zabrze - Gliwice jako przykład koncepcji miasta przemysłowego czasów Republiki Weimarskiej", Katowice 2003.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.