Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 września 2018, Justyna, Łucja, Cyprian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Hubert Kowol

Hubert Kowol Data publikacji: 9 grudnia 2013Traktuję Bytom w szczególny sposób, bowiem jestem przekonany, że stał się on miastem mojego życiowego przeznaczenia, jak też, że w życiu nie ma przypadków. Z Opola, spod wieży piastowskiej, zostałem wezwany do Bytomia, aby prowadzić mieszkańców tego prastarego grodu przez burzliwe czasy drugiej połowy XX wieku.

Od 1958 do 1960 roku pełniłem funkcję wikarego w parafii Najświętszej Maryi Panny. Następnie po pięcioletniej rozłące z Bytomiem, powróciłem tu w 1965 roku, by objąć parafię św. Barbary. Najpierw praca z młodzieżą bytomskiej szkoły muzycznej i baletowej, później probostwo i czas kształtowania się mojej tożsamości. Od samego początku mojej duszpasterskiej posługi kierowałem się ideą, aby w tym trudnym dla naszej ojczyzny czasie zgromadzić jak najwięcej ludzi, by przekazać im radość życia, nadzieję wolności, poczucie jedności. Przeżyłem w tym mieście wiele trudnych chwil, jednak nigdy nie przestałem mówić i myśleć o nim z miłością. Warto też wspomnieć o wielu wybitnych ludziach, których życie ściśle związane jest z Bytomiem, a którzy swoją pracą przyczynili się do jego wielkości: żył tu bowiem wielki działacz religijno - społeczny Józef Szafranek, Norbert Bończyk i czekający na beatyfikację, rodem z Bytomia kardynał Leo Scheffczyk Wierzę, iż znajdą się pomocne ręce i gorące serca, które pomogą, aby nasze miasto odsłoniło swoje oblicze, aby promieniowało dawnym i nowym pięknem. Jeśli już nie jest stolicą przemysłu, niechaj się stanie godnym odwiedzenia miastem kultury. Tak jak ludzie z całego świata pielgrzymują do Aten, by oglądać Akropol, tak ludzie przybędą do Bytomia, aby cieszyć się jego pięknym, odnowionym obliczem.

ks. prałat Hubert Kowol - dr teologii, były proboszcz parafii św. BarbaryAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.