Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 grudnia 2018, Nina, Celina, Walerian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Hotel Skrocha przy ulicy Józefczaka

Hotel Skrocha przy ulicy Józefczaka Data publikacji: 10 grudnia 2013Znajdował się przy Langestrasse 38, obecnie Józefczaka. Znajdował się w książce adresowej już w 1876 roku. Należał do Skrocha i nazwa Hotel Skrocha przylgnęła do niego już na stałe. Na przełomie wieku budynek hotelowy został przebudowany.

Zachowany do dziś bogaty wystrój frontonu świadczy, że zaliczał się do najlepszych w mieście. Na placyku przed hotelem stało zawsze w pogotowiu kilka dorożek odwożących gości na dworzec kolejowy. Hotel można określić mianem „osobliwy". Z anonsów i wzmianek zamieszczanych na łamach „Katolika" i „Dziennika Śląskiego" wynika, że upodobali go sobie szczególni goście. Odwiedzali go znachorzy uzdrawiacze, organizujący na miejscu pokaz cudownych leków na różnego rodzaju schorzenia.

W jednym z pokoi hotelowych rezydowała wróżka. Sławę przyniosły mu seanse spirytystyczne ściągające każdorazowo rzesze amatorów mocnych wrażeń. W latach I wojny światowej bardzo dochodowy okazał się wynajem pokoi na godziny, które można było spędzić w towarzystwie damy lekkich obyczajów. Aby nie popaść w całkowitą ruinę, właściciel postanowił znacznie go zmniejszyć, a resztę pomieszczeń wynająć.

W połowie 1918 roku hotel został częściowo zamknięty. Jak donosił „Katolik" (12.11.1918) sprzedano na licytacji wyposażenie 29 pokoi hotelowych i 12 służbowych, przeznaczonych dla personelu oraz wyposażenie restauracji hotelowej. W opróżnionych pomieszczeniach ulokowano Kasę Chorych, później niektóre wydziały miejskiej policji. Od 1922 roku wydawano tam karty cyrkulacyjne uprawniające do przekraczania granicy polsko-niemieckiej. Wcześniej, w 1919 roku przeniesiono tu z ratusza Urząd Stanu Cywilnego.

Tekst został opracowany na podstawie książki Małgorzaty Kaganiec „Tajemnice bytomskich kamienic".
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.