Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 stycznia 2019, Marta, Henryk, Mariusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Po raz trzeci zrekonstruują walki o Miechowice w 1945 roku

Ponad 130 rekonstruktorów z 25 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji, wystawy oraz możliwość zwiedzania podziemnego przeciwlotniczego schronu. To tylko niektóre atrakcje podczas widowiska historycznego „Walki o Miechowice”, które odbędzie się 26 stycznia.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Historia polskiego pożarnictwa na Kresach

Historia polskiego pożarnictwa na Kresach Data publikacji: 6 listopada 2017Zapraszamy w najbliższy czwartek, 9 listopada do Centralnego Muzeum Pożarnictwa na wystawę poświęconą „Historii polskiego pożarnictwa na Kresach”. Na wystawie będzie można zobaczyć fotografie ze zbiorów bytomianina, pasjonata historii pożarnictwa – Michała Malisza.

Michał Malisz jest nie tylko kolekcjonerem wszelkich pamiątek strażackich, ale także strażakiem ochotnikiem i pracownikiem Pogotowia Ratunkowego w Gliwicach. Podczas wystawy, którą będzie można zobaczyć w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach obejrzymy 220 zdjęć obrazujących historię kresowych straży pożarnych w latach 1900-1951, ilustrowaną historię Miejskiej Straży Ogniowej ze Lwowa, straży pożarnych ze Stryja, Stanisławowa, Borysławia i wielu innych miejscowości, w tym zdjęcia najstarszej polskiej Zawodowej Straży Pożarnej w Wilnie założonej w 1802 roku.

Będą również ilustracje czołowych producentów sprzętu pożarniczego, firm: Unia Strażacka ze Lwowa, Galicyjskie Akcyjne Towarzystwo Handlowe ze Lwowa (producent sikawek), Zakład budowy wodociągów i pomp Antoniego Kunza, Lwowskie Biuro Handlowe, Lwowskie przedsiębiorstwo wiercenia studni i wytwórni pomp Franciszka Dominika. Na ekspozycji zobaczymy również informacje o prasie pożarniczej na Kresach, w tytułach: „Walka z Pożarem”, „Przewodnik Pożarniczy”, „Start”.

Nie zabraknie także wydawnictw książkowych na temat pożarnictwa z Kresów, w tym regulaminów ćwiczeń, statutów OSP, katalogów sprzętu, poradników, instrukcji obsługi motopomp. Zobaczymy również oryginalne dokumenty, tabla, hełmy i odznaczenia.

Podczas uroczystości otworzona zostanie także wystawa pt. „Straż pożarna w obiektywie”. Ekspozycja prezentuje współczesne fotografie z niebezpiecznych akcji, wykonane przez mł. kpt. Piotra Zwarycza – funkcjonariusza PSP.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do auli CMP, 9 listopada o 12.00. Wstęp wolny.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.