Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
27 maja 2018, Juliusz, Magdalena, Jan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Gratka dla miłośników militariów

Ponad 20 grup rekonstrukcyjnych, pokazy walk rycerskich, zabytkowych samochodów militarnych, umundurowania i uzbrojenia oraz możliwość zwiedzania podziemnego, przeciwlotniczego schronu z nowymi wystawami. Tak zapowiada się I Śląski Zlot Grup Rekonstrukcyjnych, który 31 maja o 12.00 odbędzie się w Bytomiu – Miechowicach.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Historia polskiego pożarnictwa na Kresach

Historia polskiego pożarnictwa na Kresach Data publikacji: 6 listopada 2017Zapraszamy w najbliższy czwartek, 9 listopada do Centralnego Muzeum Pożarnictwa na wystawę poświęconą „Historii polskiego pożarnictwa na Kresach”. Na wystawie będzie można zobaczyć fotografie ze zbiorów bytomianina, pasjonata historii pożarnictwa – Michała Malisza.

Michał Malisz jest nie tylko kolekcjonerem wszelkich pamiątek strażackich, ale także strażakiem ochotnikiem i pracownikiem Pogotowia Ratunkowego w Gliwicach. Podczas wystawy, którą będzie można zobaczyć w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach obejrzymy 220 zdjęć obrazujących historię kresowych straży pożarnych w latach 1900-1951, ilustrowaną historię Miejskiej Straży Ogniowej ze Lwowa, straży pożarnych ze Stryja, Stanisławowa, Borysławia i wielu innych miejscowości, w tym zdjęcia najstarszej polskiej Zawodowej Straży Pożarnej w Wilnie założonej w 1802 roku.

Będą również ilustracje czołowych producentów sprzętu pożarniczego, firm: Unia Strażacka ze Lwowa, Galicyjskie Akcyjne Towarzystwo Handlowe ze Lwowa (producent sikawek), Zakład budowy wodociągów i pomp Antoniego Kunza, Lwowskie Biuro Handlowe, Lwowskie przedsiębiorstwo wiercenia studni i wytwórni pomp Franciszka Dominika. Na ekspozycji zobaczymy również informacje o prasie pożarniczej na Kresach, w tytułach: „Walka z Pożarem”, „Przewodnik Pożarniczy”, „Start”.

Nie zabraknie także wydawnictw książkowych na temat pożarnictwa z Kresów, w tym regulaminów ćwiczeń, statutów OSP, katalogów sprzętu, poradników, instrukcji obsługi motopomp. Zobaczymy również oryginalne dokumenty, tabla, hełmy i odznaczenia.

Podczas uroczystości otworzona zostanie także wystawa pt. „Straż pożarna w obiektywie”. Ekspozycja prezentuje współczesne fotografie z niebezpiecznych akcji, wykonane przez mł. kpt. Piotra Zwarycza – funkcjonariusza PSP.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do auli CMP, 9 listopada o 12.00. Wstęp wolny.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.