Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Henryk Waniek

Henryk Waniek Data publikacji: 9 grudnia 2013Mam z Bytomiem długie i zróżnicowane wspomnienia. Mogę rzec, że właśnie tutaj trzy- czterolatkowi otwarły się oczy na rzeczy, których nie zobaczyłbym nigdzie indziej.

W budynku przy dawnym starostwie (przy ulicy Korfantego, dziś należącym do Muzeum Górnośląskiego) mieszkał mój wuj, u którego spędzałem długie miesiące w powojennych latach. Piwnice starostwa były aż po strop wypełnione książkami z niemieckiej biblioteki, przeznaczonymi do spalenia. Spośród nich wydobywałem bezcenne edycje albumowe Wilhelma Buscha, które były moją pierwszą lekcją estetyki oraz dziewiętnastowiecznej kultury niemieckiej.

Wspomnienia z tych piwnic wracają do mnie w snach, jako wstrząsająca, ale też fantastyczna przygoda. Przy starostwie był też niewielki park, ładnie zagospodarowany rzeźbami, wśród których przeżywałem swoje dziecięce fantazje. Szczególność Bytomia postrzegam głównie w interesujących i aktywnych ludziach, działających na niwie kultury, wbrew przytłaczającej atmosferze przemysłowej. Tak.

Te liczne osoby, które tu mieszkają, bez wielkiej megalomanii potrafią okazać swój smak i zaangażowanie.Chętnie tu powracam. Często w drodze na Dolny Śląsk przejeżdżam przez Bytom i choć najczęściej nie ma czasu na postoje, zyskuję ogląd miasta. Oczywiście, najsmutniejszym jest w tym widok tych szkód górniczych, które odbijają się na wyglądzie miasta. Mam jednak nadzieję, że mądra polityka municypalna będzie przywracać Bytomiowi normalność.

Henryk Waniek - śląski malarz, grafik, pisarz, publicysta, krytyk artystyczny i literackiAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.