Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Henryk Robakowski

Henryk Robakowski Data publikacji: 9 grudnia 2013Tu się urodziłem, żyję, żyć będę i – mam nadzieję – spocznę kiedyś na jednej z bytomskich mogił. W latach 80-tych wielu moich kolegów wyjechało z Bytomia na Zachód.

Też miałem taką możliwość, ale zdecydowałem się zostać. Dlaczego? Każdy jest w jakiś sposób związany z jakimś miejscem. Ja jestem związany z Bytomiem. Wychowałem się za płotem kopalni Bobrek, w której mój ojciec przepracował całe życie. Zainteresowanie motoryzacją zawdzięczam dziadkowi, który po wojnie miał jeden z pierwszych prywatnych samochodów osobowych zarejestrowanych w Bytomiu.

Zamiast z Bytomia uciekać, wolę pokazywać to miasto ludziom z całego świata. Kontaktuje się z nimi na forach internetowych, posyłam linki, zapraszam, by poznali miasto. Pasjonaci motoryzacji z całej Polski, którzy byli tu na XV Zlocie MB/8 Club Poland, patrzyli na Bytom z niedowierzaniem. Nie sądzili, że jest tu aż tyle miejsc, które można zwiedzać! Ani, że jest to miasto o tak bogatej historii. Pokazałem im miejsce, gdzie produkowane były mercedesy i BMW. Szkoda, że wojna przerwała rozwój tej produkcji.

Choć na krótko, odcisnęło to ślad w historii Bytomia. Może dlatego właśnie zjeżdżają tu co roku z całej Polski miłośnicy pojazdów zabytkowych i militarnych? Cieszę się, że w tym roku odbył się tu także zlot Clubu MB/8.

Henryk Robakowski – fotograf, pasjonat motoryzacji, organizator XV Ogólnopolskiego Zlotu Clubu MB/8.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.