Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 lutego 2018, Leon, Ludmila, Eustachy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Budynek poczty w rejestrze zabytków

Na hasło: zabytkowa poczta w Bytomiu, na myśl nasuwa się odrestaurowany niedawno, wyjątkowej urody neorenesansowy gmach przy Piekarskiej. Tymczasem miano zabytku zyskał także modernistyczny budynek poczty przy ul. Karola Miarki 2.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Henryk Konwiński

Henryk Konwiński Data publikacji: 9 grudnia 2013Do Bytomia przyjechałem, nie znając Śląska. Być może zabrzmi to paradoksalnie, ale pierwszą rzeczą, jaka mnie tu urzekła były wielobarwne ognie wydobywające się z licznych kominów hut. Dopiero później dowiedziałem się, że im bardziej kolorowy płomień, tym większa jego szkodliwość...

Od tego czasu wiele się tu zmieniło, również scena Opery Śląskiej, z którą związałem się w 1971 r. Jeszcze będąc w Poznaniu, słyszałem cudowne opowieści o bytomskim teatrze, gdzie kwiat artystów operowych: śpiewaków, tancerzy, muzyków łączyła jakaś magiczna więź, bliskość, dzięki której tworzyli wybitne, piękne przedstawienia.

Uczciwie też trzeba przyznać, że kiedyś najważniejszym aspektem pracy nad spektaklem był czas. Nie twierdzę przez to, że obecnie przedstawienia są gorsze, jednakowoż wszechobecny pośpiech kładzie się cieniem na wiele artystycznych przedsięwzięć. Wówczas cel był jeden: dobry spektakl dopracowany w każdym, najdrobniejszym szczególe. Pierwszy okres mojego pobytu w Bytomiu wiąże się ściśle z pracą nauczyciela i kierownika artystycznego w szkole baletowej.

Szkoła, pomimo skromnego zaplecza, była i jest prawdziwą kuźnią talentów. Zacieśniająca się przez lata współpraca między placówką i Operą Śląską zaowocowała wieloma cennymi wydarzeniami m.in. spektaklem „Romeo i Julia”, w którym główne role tańczyli uczniowie szkoły oraz Międzynarodowym Dniem Tańca – swoistym świętem baletu przyciągającym co roku do Bytomia nie tylko absolwentów bytomskiej baletówki, ale też młodych tancerzy z kraju i zagranicy. Ta symbioza daje dobre wyniki, co z kolei przekłada się na bogactwo i różnorodność rodzimej sceny kulturalnej.

Udaną inicjatywą jest także Bytomska Noc Świętojańska, która w ciągu 5 lat zdobyła wielką publiczność. O takie projekty winniśmy dbać, wychodzić z nimi na zewnątrz, by nie były adresowane tylko do śląskiej publiczności. Mam wrażenie, że za dużo w nas skromności. Niepotrzebnie, bo mamy się czym chwalić.

Henryk Konwiński – reżyser, choreograf, laureat nagrody Marszałka Województwa Śląskiego Złota Maska 2010.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.