Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Henryk Jerzy Werner

Henryk Jerzy Werner Data publikacji: 9 grudnia 2013Z Bytomiem byłem i jestem związany na zawsze. Głęboko przeżywam jego triumfy i porażki. Po latach, kiedy mogę porównać jego przeszłość z teraźniejszością, jestem dumny, że urodziłem się w tym mieście.

Wzruszam się, kiedy - spacerując ulicami - wracam do wspomnień. Do tych miejsc zwłaszcza, które potrafiły mnie zauroczyć i przywiązać na zawsze do tego skrawka polskiej ziemi. Do miejsc, gdzie zawierałem pierwsze znajomości, spędzałem wolny czas, kochałem i cierpiałem. Z rozrzewnieniem i sentymentem wspominam to wszystko, co zostało utracone na skutek postępu i nieodwracalnych przemian. 

W pokorze jednak pochylam głowę i godzę się na zachodzące zmiany, gdyż przyczyniają się one do rozwoju miasta, promują Bytom i umacniają jego pozycję. Czasem ogarnia mnie rozpacz, kiedy widzę chylące się ku upadkowi obiekty sportowe, dawne ośrodki kultury, popękane mury zabytkowych kamienic. Najbardziej zdumiewa mnie postawa ludzi, którzy nie dostrzegają szczególnego piękna Bytomia.

Dzisiaj jednak, kiedy ze swego okna widzę na Placu Sobieskiego tłumy ludzi uczestniczących w obchodach polskich rocznic i świąt, jestem szcześliwy, że nie muszę słuchać odgłosów ciężkich butów okupanta. Cieszę się, że moje córki mogą rozmawiać w języku ojczystym i uczyć się w polskich szkołach.

Wielkie nadzieje pokładam we władzach miasta. To  dzięki ich przemyślanym działaniom miasto Bytom zmienia się swe oblicze stając się miastem pięknym i nowoczesnym, które zniewala, i z którym nigdy nie można się rozstać. Kocham to miasto. Dziękuję Opatrzności, że mogę w nim żyć.

 Henryk Jerzy Werner - bytomianin, uhonorowany Medalem Miasta BytomiaAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.