Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 marca 2018, Pelagia, Feliks, Zbyslaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Powrót do korzeni. Co łączy dziś Europę? Obywatele Europy dla Europy

Pod taką nazwą dziesięć europejskich miast realizuje dwuletni projekt w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”. Jednym z jego punktów jest organizowana 22 marca w Urzędzie Miejskim w Bytomiu konferencja poświęcona 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Co kryje wnętrze kościoła Św. Małgorzaty?

Na to pytanie odpowiedzą bytomscy archeologowie, którzy w kwietniu rozpoczną prace badawcze pod posadzką wewnątrz kościoła Św. Małgorzaty. To właśnie tam w 2009 roku dzięki badaniom georadarowym odkryto aż trzy zmiany w podłożu. Czy kryją one archeologiczną sensację?

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Heinrich Schulz-Beuthen i jego inspiracje

Heinrich Schulz-Beuthen i jego inspiracje Data publikacji: 31 sierpnia 2017Pod takim tytułem odbędzie się koncert podczas którego zaprezentowana zostanie twórczość wywodzącego się z Bytomia kompozytora – Heinricha Schulz – Beuthena. Zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego w niedzielę, 3 września o 17.00.

W tym roku obchodzimy jubileusz 500-lecia Reformacji i z tej okazji w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu odbędzie się wyjątkowy koncert prezentujący twórczość kompozytora, luteranina wywodzącego się z Bytomia. Podczas koncertu zostanie wykonana we fragmentach prapremiera niepublikowanej dotąd VI Symfonii „Król Lear”, której rękopis – jedyny zachowany utwór, spośród ponad 130 dzieł kompozytora, w Polsce – przechowywany jest w Bibliotece Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

W trakcie koncertu, w którym wystąpią: Szymon Borys – fortepian, Agnieszka Sawicka – skrzypce oraz Magdalena Abramowicz – wiolonczela – usłyszymy również nie tylko dzieła Schulz-Beuthena, ale również Brahmsa, Wagnera, Liszta oraz Kirchnera.

Zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego /sala Gorczyckiego, ul. Korfantego 34/ w niedzielę, 3 września o 17.00. Wstęp – 10 zł.

Heinrich Schulz-Beuthen /1838 – 1915/ - urodzony 19 czerwca 1838 roku w Bytomiu kompozytor, który na cześć rodzinnego miasta dodał do nazwiska drugi człon - Beuthen i pod tym właśnie nazwiskiem: Schulz-Beuthen działał jako kompozytor i pedagog. Przez całe życie mentalnie i emocjonalnie związany był z Bytomiem. Dorastał w rodzinie o tradycjach aptekarskich – dziadek prowadził aptekę w Bytomiu, ojciec w Mysłowicach. On sam wybrał jednak inną drogę, zostając jednym z najwybitniejszych kompozytorów przełomu XIX i XX wieku. Skomponował ponad 130 utworów muzycznych, a jego twórczość łączy dziś kulturowo cztery państwa – Polskę, Niemcy, Austrię oraz Szwajcarię.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum Życie Bytomskie

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.