Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 października 2018, Ireny, Kleopatry, Jana

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Heinrich Schulz-Beuthen i jego inspiracje

Heinrich Schulz-Beuthen i jego inspiracje Data publikacji: 31 sierpnia 2017Pod takim tytułem odbędzie się koncert podczas którego zaprezentowana zostanie twórczość wywodzącego się z Bytomia kompozytora – Heinricha Schulz – Beuthena. Zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego w niedzielę, 3 września o 17.00.

W tym roku obchodzimy jubileusz 500-lecia Reformacji i z tej okazji w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu odbędzie się wyjątkowy koncert prezentujący twórczość kompozytora, luteranina wywodzącego się z Bytomia. Podczas koncertu zostanie wykonana we fragmentach prapremiera niepublikowanej dotąd VI Symfonii „Król Lear”, której rękopis – jedyny zachowany utwór, spośród ponad 130 dzieł kompozytora, w Polsce – przechowywany jest w Bibliotece Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

W trakcie koncertu, w którym wystąpią: Szymon Borys – fortepian, Agnieszka Sawicka – skrzypce oraz Magdalena Abramowicz – wiolonczela – usłyszymy również nie tylko dzieła Schulz-Beuthena, ale również Brahmsa, Wagnera, Liszta oraz Kirchnera.

Zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego /sala Gorczyckiego, ul. Korfantego 34/ w niedzielę, 3 września o 17.00. Wstęp – 10 zł.

Heinrich Schulz-Beuthen /1838 – 1915/ - urodzony 19 czerwca 1838 roku w Bytomiu kompozytor, który na cześć rodzinnego miasta dodał do nazwiska drugi człon - Beuthen i pod tym właśnie nazwiskiem: Schulz-Beuthen działał jako kompozytor i pedagog. Przez całe życie mentalnie i emocjonalnie związany był z Bytomiem. Dorastał w rodzinie o tradycjach aptekarskich – dziadek prowadził aptekę w Bytomiu, ojciec w Mysłowicach. On sam wybrał jednak inną drogę, zostając jednym z najwybitniejszych kompozytorów przełomu XIX i XX wieku. Skomponował ponad 130 utworów muzycznych, a jego twórczość łączy dziś kulturowo cztery państwa – Polskę, Niemcy, Austrię oraz Szwajcarię.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum Życie Bytomskie

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.