Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 lipca 2018, Maria, Magdalena, Wawrzyniec

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Happy Crew z nową płytą

Happy Crew z nową płytą Data publikacji: 21 czerwca 2017Współpracowali z najlepszymi artystami polskiej sceny muzycznej m.in. Ryszardem Rynkowskim, Mieczysławem Szcześniakiem, Stanisławem Soyką, Grzegorzem Turnauem. Wywodząca się z Bytomia grupa Happy Crew właśnie wydała płytę "A'CAPELLA".

W maju podczas XV edycji Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Wiosenne szantowisko” grupa utalentowanych ludzi dała koncert jubileuszowy. Zespół związany jest bowiem z festiwalem od momentu jego powstania - tak jak on obchodził swoje 15 urodziny.

Na tą okoliczność zespół nagrał i wydał płytę zatytułowaną „A’ CAPELLA”. Znajdują się na niej utwory rozrywkowe opracowane w bogatej harmonii wokalnej. Członkowie zespołu opisali płytę tymi słowami: "Jesteśmy grupą przyjaciół, która śpiewa od 15 lat. Wszyscy wywodzimy się z Bytomia i dlatego, to właśnie tam - w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1, stawialiśmy swoje pierwsze kroki wokalne".

Jako „Wesoła Załoga” zespół zadebiutował jesienią 2005 roku w konkursie Festiwalu Piosenki Żeglarskiej  „Tratwa" w Katowicach. Wcześniej, w czerwcu w irlandzkim mieście Cobh brał udział w polsko-irlandzkim projekcie młodzieżowym „Pokonać fale - Crossing the Waves", efektem którego powstała płyta z szantami i pieśniami morza, wydana w 2006 r. W 2010 r. zespół wziął udział w kolejnym projekcie kulturalnym - tym razem we Francji. Opłynął też wybrzeża Afryki w rejsie, który był nagrodą w ogólnopolskim festiwalu "Szanty we Wrocławiu".

Następne lata to kolejne konkursy i nagrody już pod nazwą „Happy Crew”. W 2011 roku zwieńczeniem działalności konkursowej była jedna z najbardziej cenionych na scenie żeglarskiej nagroda na Międzynarodowym Festiwalu  „Shanties" w Krakowie w kategorii „Najlepszy Debiut Roku".
Kolejne lata upłynęły pod znakiem festiwali, w tym zagranicznych w Holandii i w Niemczech oraz rozwijania umiejętności wokalnych.

Grupa ma na swoim koncie płytę zatytułowaną „Płynąć czas", na której znajdują się zarówno autorskie, tradycyjne, jak i zapożyczone pieśni morskie najczęściej we własnych aranżacjach.

Z biegiem czasu ich repertuar powiększył się o inne style muzyczne, m.in. gospel, piosenkę autorską, rozrywkową czy pop. W składzie pojawił się też doskonały beat-boxer, co wprowadziło grupę na nowe muzyczne rozrywkowe brzmienie. Bogatą harmonię wokalną zespołu doceniła komisja rekrutacyjna jednego z największych festiwali A’ cappella w Europie -  „International Acappella Contest" w Lipsku, zapraszając Happy Crew do udziału w konkursie w 2013 r. jako jedyny zespół reprezentujący Polskę.

Efektem wspólnej pracy były powstałe na okoliczność spotkania z tymi artystami utwory w autorskich aranżacjach, za które zespół otrzymał najwyższe nagrody i wyróżnienia w konkursach ogólnopolskich.
 
 Autor: Katarzyna Nylec
Zdjęcia: arc Happy Crew

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.