Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
21 lutego 2018, Eleonora, Feliks, Kiejstus

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Budynek poczty w rejestrze zabytków

Na hasło: zabytkowa poczta w Bytomiu, na myśl nasuwa się odrestaurowany niedawno, wyjątkowej urody neorenesansowy gmach przy Piekarskiej. Tymczasem miano zabytku zyskał także modernistyczny budynek poczty przy ul. Karola Miarki 2.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Hanna Paszko

Hanna Paszko Data publikacji: 9 grudnia 2013Mój Bytom – to przede wszystkim miasto wspaniałych ludzi. Ludzi różnych kultur, różnych narodowości, wyznań religijnych i zapatrywań politycznych.

Być może właśnie z powodu tej różnorodności, niezwykle ubogaconych, wrażliwych, mądrych życiową mądrością, także rozważnych w decydowaniu i dochodzeniu do nowości naukowych wielu dziedzin. Mieszkam w Bytomiu od 1974 roku.

Tutaj założyłam rodzinę, tutaj pracowałam i wspólnie z mężem wychowywałam dwie wspaniałe córki. Pracowałam w wielu placówkach służby zdrowia na terenie miasta. W Bytomiu, pracując, przeżyłam trudny okres stanu wojennego.

Wszędzie gdzie byłam, gdzie pracowałam, spotykałam na swojej życiowej i zawodowej drodze, wspaniałych ludzi o wielkich sercach przepełnionych dobrocią i empatią. Wielu z nich było dla mnie drogowskazem na trudnych ścieżkach życia, w trudnych czasach, w chorobie i potrzebie.

Chylę w pokorze swoje czoło przed wielkością i wspaniałomyślnością tych mieszkańców Bytomia. Miasto wspaniałych ludzi, również tych, których dane mi było poznać na drodze swojej pielęgniarskiej posługi – w szpitalu, w szkole, w przychodni. Jedni godali, inni mówili, a jeszcze inni posługiwali się mową z pięknym zaśpiewem lwowskim.

Ale wszyscy byli (i wciąż są!) mieszkańcami Bytomia... To dla tych pięknych ludzkich osobowości, które pokonywała choroba, ja nauczyłam się godać. Poddałam się ocenie, biorąc udział w konkursie „Po naszymu, czyli po śląsku”.

Prawdą jest, aby rozumieć chorego, trzeba wiedzieć co mówi i o co nas prosi... Jestem wdzięczna swojemu losowi i za to, że w Bytomiu, dane mi było, w osobie człowieka chorego, udręczonego bólem i umierającego, dostrzegać wielkość człowieczeństwa. To ten bagaż doświadczeń sprawił, że napisałam książkę o dobroci w ludzkim sercu...

Hanna Paszko, pielęgniarka, autorka książki „Dobroć mieszka w sercu”.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.