Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 grudnia 2018, Dariusz, Urban, Gabriela

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Grzegorz Olszański

Grzegorz Olszański Data publikacji: 9 grudnia 2013Pierwsze skojarzenia związane z Bytomiem?

Jest ich wiele - mieszkanie mojej babci przy ulicy Karola Miarki i smak rewelacyjnych ruskich pierogów, pierwsza wizyta w kinie „Gloria", po której świat już nigdy nie był taki sam („Imperium kontratakuje"), IV Liceum Ogólnokształcące i poznane tam osoby bez których pewnie nie byłbym tym, kim jestem; futurystyczny krajobraz Żabich Dołów, gdzie zamiast ryb zdarza mi się przychodzić łowić słowa... Osobom, które nigdy nie były w Bytomiu, opisuję go jako piękne, acz też niepięknie zniszczone miasto. Parę lat temu zdarzyło mi się oprowadzać znajomego Szwajcara, który zabudową Bytomia był autentycznie oczarowany. Oczarowany, ale też i przerażony stanem elewacji, klatek, mieszkań. W tym kontekście Bytom - proszę wybaczyć oczywistość tej obserwacji, ale poprzednie władze miejskie niewiele w tej kwestii robiły - zdecydowanie wymaga mądrego, konsekwentnego zarządzania i inwestycji, które z jednej strony pomogłyby w jego szybkiej renowacji, a z drugiej ściągnęłyby do niego ludzi, którzy mieszkają w nim nie dlatego, że tu się urodzili, ale przede wszystkim dlatego, że chcą. Chcą, ponieważ to miejsce gwarantuje im sensowne perspektywy zarówno jeśli chodzi o komfort życia, jak i różne możliwości spędzania wolnego czasu. I to niekoniecznie takie, o których Maciej Maleńczuk śpiewa w jednym ze swoich utworów: W tym mieście nie da się żyć / W tym mieście wódkę trzeba pić. Bez tych zmian Bytom będzie niemal modelowym Miastem Ewakuacyjnym, gdzie królują sklepy z tanimi butami i używaną odzieżą, zaś jego symbolem nie jest stojący na Rynku lew, lecz leżący pod nim pijaczek.

Grzegorz Olszański - literaturoznawca laureat Paszportu „Polityki", stypendysta tygodnika „Polityka"Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.