Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 stycznia 2019, Piotr, Malgorzata

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Po raz trzeci zrekonstruują walki o Miechowice w 1945 roku

Ponad 130 rekonstruktorów z 25 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji, wystawy oraz możliwość zwiedzania podziemnego przeciwlotniczego schronu. To tylko niektóre atrakcje podczas widowiska historycznego „Walki o Miechowice”, które odbędzie się 26 stycznia.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Gratka dla miłośników militariów

Gratka dla miłośników militariów Data publikacji: 16 maja 2018Ponad 20 grup rekonstrukcyjnych, pokazy walk rycerskich, zabytkowych samochodów militarnych, umundurowania i uzbrojenia oraz możliwość zwiedzania podziemnego, przeciwlotniczego schronu z nowymi wystawami. Tak zapowiada się I Śląski Zlot Grup Rekonstrukcyjnych, który 31 maja o 12.00 odbędzie się w Bytomiu – Miechowicach.

To pierwsza tego typu impreza, jaką organizujemy na Górnym Śląsku. Chcemy mieszkańcom Bytomia i okolicznych miast pokazać nie tylko umundurowanie z różnych epok, ale przede wszystkim przybliżyć im historię oddziałów Wojska Polskiego, które odegrały kluczową rolę w dziejach naszego kraju – mówi Ireneusz Okoń, jeden z głównych organizatorów imprezy.

Podczas I Zlotu Grup Rekonstrukcyjnych zobaczymy między innymi średniowiecznych rycerzy oraz żołnierzy ubranych w mundury: 72 Tulskiego Pułku Piechoty, Legionów Polskich, Powstańców Śląskich, Policji Śląskiej, Maczkowców czy Powstańców Warszawskich. Jako atrakcje dodatkowo organizatorzy przygotowali pokaz walk rycerskich przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Leo Corde” oraz pokaz damskiej mody z XIX wieku. Swój udział w imprezie potwierdzili również funkcjonariusze Policji z Komisariatu I w Miechowicach, którzy przybliżą tajniki swojej pracy. Promować będą  m.in.: Krajową Mapę Zagrożeń - projekt, który niedawno wdrożony został przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

31 maja miłośników militariów zapraszamy także na pokaz zabytkowych pojazdów militarnych przygotowany przez Garnizon Górnośląski, a także do odwiedzenia podziemnego, przeciwlotniczego schronu. Znajduje się w nim izba pamięci poświęcona wydarzeniom w styczniu 1945 roku w Miechowicach oraz nowe wystawy - autorska Rolanda Skubały o MS Wilhelm Gustloff i Macieja Bartkowa poświęcona Tajemnicy Szybu Południowego w Miechowicach.

Serdecznie zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie do Bytomia – Miechowic /teren byłego Gimnazjum nr 13 przy ul Kasztanowej/.

Wstęp wolny!

Zobacz harmonogram imprezy:
12.00 – przywitanie oraz prezentacja poszczególnych grup rekonstrukcyjnych;
od 12.00 – zwiedzanie podziemnego schronu;
14.00 – pokaz walk rycerzy średniowiecznych – „Leo Corde”;
14.30 – pokaz artylerii dawnej – Bractwo Kurkowe Grodu Zabrzańskiego;
od 15.00:
-    pokaz XIX-wiecznej mody damskiej – rekonstrukcje historyczne;
-    pokaz zabytkowych pojazdów militarnych – Garnizon Górnośląski;
-    pokaz sprzętu bytomskiej Policji z Komisariatu I w Miechowicach;
-    strzelnica ASG.

Autor: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.