Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 grudnia 2018, Dariusz, Urban, Gabriela

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wigilia ze świątecznym barszczem

Pieką się już pierniki, powstają świąteczne ozdoby, które będzie można zakupić na bożonarodzeniowym stoisku, a młodzi wykonawcy biorą udział w próbach do jasełek. To przygotowania Bytomskiej Wigilii, która odbędzie się w czwartek, 20 grudnia przy ul. Dworcowej 7.

Prezydent Mariusz Wołosz upublicznia wystąpienia pokontrolne NIK

W trosce o przejrzystość administracji, upubliczniamy wystąpienia pokontrolne, jakie sporządziła NIK po kontroli „Wybranych aspektów funkcjonowania Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.”.  – powiedział podczas dzisiejszej /6 grudnia/ konferencji prasowej, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Uwaga mieszkańcy! W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu będzie nieczynny

W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu /ul. Parkowa 2 i ul. Smolenia 35/ oraz Urząd Stanu Cywilnego /ul. Olejniczaka 22/ będą nieczynne.

Bytomskie projekty rekomendowane do ZIT

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4, Ochotnicza Straż Pożarna w Suchej Górze, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 2 – które ubiegają się o dofinansowanie na termomodernizację budynków – zostały wybrane do rekomendacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Rozbark - budowa promenady wchodzi w decydujący etap

Widać już pierwsze efekty prac, jakie realizowane są na Rozbarku. To właśnie tam w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji MZZiGK w Bytomiu realizuje inwestycję wartą około 12 mln zł. Jednym z jej elementów jest budowa promenady po dawnej kolei wąskotorowej, która ma połączyć ul. Pszczyńską z ul. Alojzjanów.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

GPR - głos mają mieszkańcy

GPR - głos mają mieszkańcy Data publikacji: 8 kwietnia 2016Zaczynamy szeroki dialog z mieszkańcami Bytomia o przyszłości miasta, który jest kluczowym elementem pracy nad gminnym programem rewitalizacji. Miasto wyznaczając obszar rewitalizacji nakreśliło kontury, zbudowało ramę. Dziś zaczynamy tworzyć  wizję Bytomia po zakończeniu procesu rewitalizacji  – mówiła Izabela Domogała, gość czwartkowego spotkania z ekspertem w Biurze Promocji Bytomia (Rynek 7).

Tym razem w czwartkowym spotkaniu wzięli udział mieszkańcy zainteresowani odnową miasta, przedstawiciele organizacji pozarządowych, zarządcy wspólnot mieszkaniowych i przedsiębiorcy. Pytali o konkretne kwoty i adresy, pod którymi będzie prowadzona rewitalizacja. Chciałabym Państwa uczulić, że słowo rewitalizacja jest w Polsce nadużywane – mówiła Domogała. Błędnie przypisuje się je remontom kawałka ulicy czy chodnika. Tymczasem rewitalizacja to działania znacznie szersze i wielowymiarowe. Ma m.in. poprawić jakość życia mieszkańców, a ludzi wykluczonych społecznie zaangażować do pracy nad sobą i miastem.

Naczelniczka Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich wyjaśniła, jak eksperci wyznaczali obszary zdegradowane (przeczytasz o tym tutaj), ile pieniędzy przeznaczonych będzie na inwestycje, a ile na projekty miękkie. Jak rozumieć listę projektów, która jest na państwa stronie internetowej? Czy podlega ona jakiejś weryfikacji? Bo jeśli jest ostateczna, to po co dyskutować o pomysłach? – pytał jeden z zarządców wspólnot mieszkaniowych. (lista dostępna tutaj)

Ta lista powstała jeszcze, zanim rząd wprowadził ustawę o rewitalizacji – tłumaczyła Izabela Domogała. Zawarte w ustawie wytyczne ograniczyły obszar działań rewitalizacyjnych. Dlatego lista będzie modyfikowana, bo niektóre znajdujące się tam projekty, nie wpisują się w obszar po delimitacji.

Jedno ze stowarzyszeń widzi w Bytomiu na przykład ogromny potencjał turystyczny. Chcieliby zaproponować wycieczki i spacery, ale po większym obszarze niż ten wyznaczony do rewitalizacji. Pytali się, czy jest to możliwe. Jeśli projekt będzie skierowany do mieszkańców między innymi z tych obszarów, to jak najbardziej tak – odpowiadała Izabela Domogała.

Zachęcała uczestników spotkania do tego, żeby dzielili się swoimi pomysłami, zastrzegając jednocześnie, żeby patrzyli na miasto globalnie, nie tylko przez pryzmat swojego podwórka. Pomyślmy o tym, co chcielibyśmy zobaczyć w mieście za kilka lat, żeby poprawić warunki życia, spowodować większą odpowiedzialność mieszkańców za przestrzeń w której żyją i dzielą ją  z innymi– apelowała.

Pomysły można zgłaszać na specjalnym formularzu (dostępnym tutaj). Mogą je zgłaszać wszyscy, nie tylko mieszkańcy obszarów rewitalizacji. Później będą one weryfikowane pod kątem tego, czy wpisują się w założenia i obszar rewitalizacji. Zgłoszone przez mieszkańców projekty zostaną wpisane do gminnego programu rewitalizacji. Program zostanie później poddany konsultacjom społecznym, a następnie omawiać go będą radni podczas sesji Rady Miejskiej.

Już za kilka dni (w drugiej połowie kwietnia) w dzielnicach przeznaczonych do rewitalizacji rozpoczną się spotkania z mieszkańcami. O dokładnych terminach i miejscach poinformujemy niebawem. Rola miasta na tym etapie stała się drugoplanowa. Przez najbliższe miesiące głos należy do mieszkańców Bytomia.


Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, fot.: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.