Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 czerwca 2018, Paulina, Jan, Tomasz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wakacyjne warsztaty dla dzieci

Wakacyjne warsztaty już od poniedziałku, 25 czerwca! Zapraszamy młodych filmowców, sportowców, muzyków, kuglarzy, malarzy, ekologów i konstruktorów latawców do Becekobusa, który znów wyruszy na ulice Bytomia. Sprawdzajcie rozkład jazdy i zapisujcie się na zajęcia. Dobra zabawa gwarantowana!

Miłośnicy militariów zjechali do Bytomia

Ziemia drżąca pod kołami wojskowych pojazdów. Ryk silników i huk wystrzałów. Już po raz czternasty miłośnicy militariów z całego kraju przyjechali do naszego miasta, by zaprezentować bytomskiej publiczności swoją kolekcję uzbrojenia.

Walczymy z mafią śmieciową

Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Bartyla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Gwiazdy zjadą do Bytomia!

Na te kilka dni wypełnionych muzyką z niecierpliwością czekają miłośnicy dobrej zabawy z Bytomia i okolic. Znamy już nazwiska gwiazd, które wystąpią 21-24 czerwca podczas tegorocznych Dni Bytomia.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

GPR - głos mają mieszkańcy

GPR - głos mają mieszkańcy Data publikacji: 8 kwietnia 2016Zaczynamy szeroki dialog z mieszkańcami Bytomia o przyszłości miasta, który jest kluczowym elementem pracy nad gminnym programem rewitalizacji. Miasto wyznaczając obszar rewitalizacji nakreśliło kontury, zbudowało ramę. Dziś zaczynamy tworzyć  wizję Bytomia po zakończeniu procesu rewitalizacji  – mówiła Izabela Domogała, gość czwartkowego spotkania z ekspertem w Biurze Promocji Bytomia (Rynek 7).

Tym razem w czwartkowym spotkaniu wzięli udział mieszkańcy zainteresowani odnową miasta, przedstawiciele organizacji pozarządowych, zarządcy wspólnot mieszkaniowych i przedsiębiorcy. Pytali o konkretne kwoty i adresy, pod którymi będzie prowadzona rewitalizacja. Chciałabym Państwa uczulić, że słowo rewitalizacja jest w Polsce nadużywane – mówiła Domogała. Błędnie przypisuje się je remontom kawałka ulicy czy chodnika. Tymczasem rewitalizacja to działania znacznie szersze i wielowymiarowe. Ma m.in. poprawić jakość życia mieszkańców, a ludzi wykluczonych społecznie zaangażować do pracy nad sobą i miastem.

Naczelniczka Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich wyjaśniła, jak eksperci wyznaczali obszary zdegradowane (przeczytasz o tym tutaj), ile pieniędzy przeznaczonych będzie na inwestycje, a ile na projekty miękkie. Jak rozumieć listę projektów, która jest na państwa stronie internetowej? Czy podlega ona jakiejś weryfikacji? Bo jeśli jest ostateczna, to po co dyskutować o pomysłach? – pytał jeden z zarządców wspólnot mieszkaniowych. (lista dostępna tutaj)

Ta lista powstała jeszcze, zanim rząd wprowadził ustawę o rewitalizacji – tłumaczyła Izabela Domogała. Zawarte w ustawie wytyczne ograniczyły obszar działań rewitalizacyjnych. Dlatego lista będzie modyfikowana, bo niektóre znajdujące się tam projekty, nie wpisują się w obszar po delimitacji.

Jedno ze stowarzyszeń widzi w Bytomiu na przykład ogromny potencjał turystyczny. Chcieliby zaproponować wycieczki i spacery, ale po większym obszarze niż ten wyznaczony do rewitalizacji. Pytali się, czy jest to możliwe. Jeśli projekt będzie skierowany do mieszkańców między innymi z tych obszarów, to jak najbardziej tak – odpowiadała Izabela Domogała.

Zachęcała uczestników spotkania do tego, żeby dzielili się swoimi pomysłami, zastrzegając jednocześnie, żeby patrzyli na miasto globalnie, nie tylko przez pryzmat swojego podwórka. Pomyślmy o tym, co chcielibyśmy zobaczyć w mieście za kilka lat, żeby poprawić warunki życia, spowodować większą odpowiedzialność mieszkańców za przestrzeń w której żyją i dzielą ją  z innymi– apelowała.

Pomysły można zgłaszać na specjalnym formularzu (dostępnym tutaj). Mogą je zgłaszać wszyscy, nie tylko mieszkańcy obszarów rewitalizacji. Później będą one weryfikowane pod kątem tego, czy wpisują się w założenia i obszar rewitalizacji. Zgłoszone przez mieszkańców projekty zostaną wpisane do gminnego programu rewitalizacji. Program zostanie później poddany konsultacjom społecznym, a następnie omawiać go będą radni podczas sesji Rady Miejskiej.

Już za kilka dni (w drugiej połowie kwietnia) w dzielnicach przeznaczonych do rewitalizacji rozpoczną się spotkania z mieszkańcami. O dokładnych terminach i miejscach poinformujemy niebawem. Rola miasta na tym etapie stała się drugoplanowa. Przez najbliższe miesiące głos należy do mieszkańców Bytomia.


Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, fot.: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.