Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 listopada 2017, Adela, Felicyta, Klemens

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Gotówka nie pomaga osobom żebrzącym

Gotówka nie pomaga osobom żebrzącym Data publikacji: 11 sierpnia 201650 zł w dwie godziny (a nawet więcej) mogą zarobić osoby żebrzące na przykład w okolicy dworca PKP. Gotówka do ręki nie jest dla nich pomocą – mówią organizatorzy kampanii społecznej „Nie dawaj pieniędzy na ulicach. Pomagaj roztropnie”. Rozpocznie się ona 19 sierpnia wielkim happeningiem na ul. Dworcowej i potrwa do końca września.

Mimo, że od lat mówi się o tym, że osoby żebrzące zarabiają duże kwoty, a większość wydają na alkohol, ludzie, zwłaszcza starsi, ciągle dają im pieniądze – mówi Grzegorz Baranowski, dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych. Nie na tym polega pomoc – dodaje z naciskiem.

Natarczywość osób żebrzących stała się problemem nie tylko dla mieszkańców Śródmieścia. Cierpią na tym również właściciele sklepów i restauracji. Łatwy do zdobycia na ulicy pieniądz nie motywuje do zmiany stylu życia, szukania pracy. W większości osoby, które nachalnie proszą o pieniądze na Rynku czy ul. Dworcowej, cierpią na choroby alkoholowe. Potrzebują innej pomocy, zwłaszcza opieki fachowców, którzy pomogą im wyjść z nałogu i wrócić do normalnego życia.

Już niebawem na ulicach Bytomia pojawią się banery, ulotki i plakaty z apelem, by nie dawać pieniędzy osobom żebrzącym i wykazem organizacji pozarządowych, które pomagają chorym na alkoholizm. Pracują w nich terapeuci uzależnień, streetrworkerzy. Ewentualne datki na te organizacje o wiele bardziej przyczynią się do pomocy ludziom zbierającym pieniądze na ulicach – mówi Grzegorz Baranowski. W akcję zaangażowani będą wolontariusze stowarzyszenia „Bytomska Radość Życia”. Będą rozdawać ulotki i edukować mieszkańców Bytomia o przyczynach uporczywego żebrania i skutkach niewłaściwej pomocy.

Podczas happeningu 19 o godz. 10.00 sierpnia na ul. Dworcowej wystąpią lokalni artyści, będą prelekcje na temat choroby alkoholowej, a także prezentacje różnych form profesjonalnego wspierania osób potrzebujących.

 


Autor: iwo
Zdjęcia: Foto: Glow Images/East News /Polskie Radio

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.