Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 czerwca 2018, Gerwazy, Protazy, Julianna

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Miłośnicy militariów zjechali do Bytomia

Ziemia drżąca pod kołami wojskowych pojazdów. Ryk silników i huk wystrzałów. Już po raz czternasty miłośnicy militariów z całego kraju przyjechali do naszego miasta, by zaprezentować bytomskiej publiczności swoją kolekcję uzbrojenia.

Walczymy z mafią śmieciową

Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Bartyla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Gwiazdy zjadą do Bytomia!

Na te kilka dni wypełnionych muzyką z niecierpliwością czekają miłośnicy dobrej zabawy z Bytomia i okolic. Znamy już nazwiska gwiazd, które wystąpią 21-24 czerwca podczas tegorocznych Dni Bytomia.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Gotówka nie pomaga osobom żebrzącym

Gotówka nie pomaga osobom żebrzącym Data publikacji: 11 sierpnia 201650 zł w dwie godziny (a nawet więcej) mogą zarobić osoby żebrzące na przykład w okolicy dworca PKP. Gotówka do ręki nie jest dla nich pomocą – mówią organizatorzy kampanii społecznej „Nie dawaj pieniędzy na ulicach. Pomagaj roztropnie”. Rozpocznie się ona 19 sierpnia wielkim happeningiem na ul. Dworcowej i potrwa do końca września.

Mimo, że od lat mówi się o tym, że osoby żebrzące zarabiają duże kwoty, a większość wydają na alkohol, ludzie, zwłaszcza starsi, ciągle dają im pieniądze – mówi Grzegorz Baranowski, dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych. Nie na tym polega pomoc – dodaje z naciskiem.

Natarczywość osób żebrzących stała się problemem nie tylko dla mieszkańców Śródmieścia. Cierpią na tym również właściciele sklepów i restauracji. Łatwy do zdobycia na ulicy pieniądz nie motywuje do zmiany stylu życia, szukania pracy. W większości osoby, które nachalnie proszą o pieniądze na Rynku czy ul. Dworcowej, cierpią na choroby alkoholowe. Potrzebują innej pomocy, zwłaszcza opieki fachowców, którzy pomogą im wyjść z nałogu i wrócić do normalnego życia.

Już niebawem na ulicach Bytomia pojawią się banery, ulotki i plakaty z apelem, by nie dawać pieniędzy osobom żebrzącym i wykazem organizacji pozarządowych, które pomagają chorym na alkoholizm. Pracują w nich terapeuci uzależnień, streetrworkerzy. Ewentualne datki na te organizacje o wiele bardziej przyczynią się do pomocy ludziom zbierającym pieniądze na ulicach – mówi Grzegorz Baranowski. W akcję zaangażowani będą wolontariusze stowarzyszenia „Bytomska Radość Życia”. Będą rozdawać ulotki i edukować mieszkańców Bytomia o przyczynach uporczywego żebrania i skutkach niewłaściwej pomocy.

Podczas happeningu 19 o godz. 10.00 sierpnia na ul. Dworcowej wystąpią lokalni artyści, będą prelekcje na temat choroby alkoholowej, a także prezentacje różnych form profesjonalnego wspierania osób potrzebujących.

 


Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: Foto: Glow Images/East News /Polskie Radio

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.