Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wigilia ze świątecznym barszczem

Pieką się już pierniki, powstają świąteczne ozdoby, które będzie można zakupić na bożonarodzeniowym stoisku, a młodzi wykonawcy biorą udział w próbach do jasełek. To przygotowania Bytomskiej Wigilii, która odbędzie się w czwartek, 20 grudnia przy ul. Dworcowej 7.

Prezydent Mariusz Wołosz upublicznia wystąpienia pokontrolne NIK

W trosce o przejrzystość administracji, upubliczniamy wystąpienia pokontrolne, jakie sporządziła NIK po kontroli „Wybranych aspektów funkcjonowania Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.”.  – powiedział podczas dzisiejszej /6 grudnia/ konferencji prasowej, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Uwaga mieszkańcy! W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu będzie nieczynny

W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu /ul. Parkowa 2 i ul. Smolenia 35/ oraz Urząd Stanu Cywilnego /ul. Olejniczaka 22/ będą nieczynne.

Bytomskie projekty rekomendowane do ZIT

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4, Ochotnicza Straż Pożarna w Suchej Górze, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 2 – które ubiegają się o dofinansowanie na termomodernizację budynków – zostały wybrane do rekomendacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Rozbark - budowa promenady wchodzi w decydujący etap

Widać już pierwsze efekty prac, jakie realizowane są na Rozbarku. To właśnie tam w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji MZZiGK w Bytomiu realizuje inwestycję wartą około 12 mln zł. Jednym z jej elementów jest budowa promenady po dawnej kolei wąskotorowej, która ma połączyć ul. Pszczyńską z ul. Alojzjanów.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Gotówka nie pomaga osobom żebrzącym

Gotówka nie pomaga osobom żebrzącym Data publikacji: 11 sierpnia 201650 zł w dwie godziny (a nawet więcej) mogą zarobić osoby żebrzące na przykład w okolicy dworca PKP. Gotówka do ręki nie jest dla nich pomocą – mówią organizatorzy kampanii społecznej „Nie dawaj pieniędzy na ulicach. Pomagaj roztropnie”. Rozpocznie się ona 19 sierpnia wielkim happeningiem na ul. Dworcowej i potrwa do końca września.

Mimo, że od lat mówi się o tym, że osoby żebrzące zarabiają duże kwoty, a większość wydają na alkohol, ludzie, zwłaszcza starsi, ciągle dają im pieniądze – mówi Grzegorz Baranowski, dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych. Nie na tym polega pomoc – dodaje z naciskiem.

Natarczywość osób żebrzących stała się problemem nie tylko dla mieszkańców Śródmieścia. Cierpią na tym również właściciele sklepów i restauracji. Łatwy do zdobycia na ulicy pieniądz nie motywuje do zmiany stylu życia, szukania pracy. W większości osoby, które nachalnie proszą o pieniądze na Rynku czy ul. Dworcowej, cierpią na choroby alkoholowe. Potrzebują innej pomocy, zwłaszcza opieki fachowców, którzy pomogą im wyjść z nałogu i wrócić do normalnego życia.

Już niebawem na ulicach Bytomia pojawią się banery, ulotki i plakaty z apelem, by nie dawać pieniędzy osobom żebrzącym i wykazem organizacji pozarządowych, które pomagają chorym na alkoholizm. Pracują w nich terapeuci uzależnień, streetrworkerzy. Ewentualne datki na te organizacje o wiele bardziej przyczynią się do pomocy ludziom zbierającym pieniądze na ulicach – mówi Grzegorz Baranowski. W akcję zaangażowani będą wolontariusze stowarzyszenia „Bytomska Radość Życia”. Będą rozdawać ulotki i edukować mieszkańców Bytomia o przyczynach uporczywego żebrania i skutkach niewłaściwej pomocy.

Podczas happeningu 19 o godz. 10.00 sierpnia na ul. Dworcowej wystąpią lokalni artyści, będą prelekcje na temat choroby alkoholowej, a także prezentacje różnych form profesjonalnego wspierania osób potrzebujących.

 


Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: Foto: Glow Images/East News /Polskie Radio

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.