Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 września 2018, Tekla, Boguslaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Dlaczego Bytom? Bo tak!

Dlaczego warto inwestować w Bytomiu? To pytanie pada w nowym spocie promującym rozwój gospodarczy w naszym mieście. Nakręcony dla Urzędu Miejskiego w Bytomiu film właśnie został udostępniony w sieci.

Gospodarka

agora lot.JPGBytom jest miastem na prawach powiatu, liczącym ok. 164 tys. mieszkańców, położonym w centrum Aglomeracji Górnośląskiej. Ze swoją ponad 760-letnią historią jest jednym z najstarszych miast Górnego Śląska.

Obejmuje obszar o powierzchni 69,44 km² i sąsiaduje z: Chorzowem, Piekarami Śląskimi, Radzionkowem, Rudą Śląską, Świętochłowicami, Tarnowskimi Górami, Zabrzem i Zbrosławicami.

Bytom leży w samym środku Śląska. Jego najważniejsze atuty, to przebiegające przez miasto drogi:

 • autostrada A-1 (jej węzeł znajduje się przy ul. Strzelców Bytomskich)
 • drogi krajowe nr:

DK 11 (Kołobrzeg - Koszalin - Piła - Poznań - Ostrów Wielkopolski - Kluczbork - Lubliniec - Bytom)

DK 78 (Chałupki -Wodzisław Śl. - Rybnik - Gliwice - Bytom - Katowice - Pyrzowice - Siewierz - Zawiercie - Chmielnik)

DK 79 (Warszawa - Sandomierz - Kraków - Katowice - Bytom)

DK 88 (Strzelce Opolskie - Gliwice - Bytom)

DK 94 (Legnica - Wrocław - Opole - Bytom - Sosnowiec - Olkusz - Kraków)
 

 • obwodnica bytomska (Al. Jana Nowaka Jeziorańskiego), która pozwala na skrócenie przejazdu przez miasto.

System połączeń komunikacyjnych miasta uzupełnia bliskość:

 • autostrady A-4, biegnącej w III Transeuropejskim Korytarzu Transportowym
  z Europy Zachodniej na Ukrainę, 
 • Drogowej Trasy Średnicowej (DTŚ),
 • Międzynarodowego Portu Lotniczego KATOWICE w Pyrzowicach, zapewniającego stałe połączenia z najważniejszymi portami lotniczymi w całej Europie,
 • Kanału Gliwickiego - najważniejszego śródlądowego portu rzecznego łączącego się z rzeką Odrą.

Warto również dodać, że trwają prace projektowe związane z budową połączenia kolejowego, które ma zintegrować Aglomerację Górnośląską z Katowice Airport. Połączenie będzie przebiegać przez: Gliwice, Zabrze, Katowice, Chorzów, Bytom, Tarnowskie Góry.

Bytom do niedawna postrzegany był jako miasto węgla i stali, dominującą rolę odgrywał tu przemysł ciężki. Jednak przemiany gospodarcze, jakie zaszły w ostatnich latach znacząco wpłynęły na aktualną sytuację miasta. Restrukturyzacja górnictwa i hutnictwa, bezpowrotnie zamknęła kolejny rozdział w historii Bytomia. Zamkniętych zostało 5 bytomskich kopalń i 2 huty - najwięksi lokalni pracodawcy oraz szereg zakładów okołogórniczych. Aktualnie na terenie miasta funkcjonują 2 kopalnie węgla kamiennego: KWK "Bobrek" i przeznaczona do likwidacji KWK "Ruch-Centrum"

Miasto zaczyna zmieniać swoje oblicze. Z roku na rok rośnie liczba osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w sferze usług i handlu. Środowisko bytomskich przedsiębiorców reprezentują organizacje samorządu gospodarczego i zawodowego. Należą do nich:

 • Bytomska Izba Przemysłowo-Handlowa,
 • Delegatura w Bytomiu Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach,
 • Związek Pracodawców Aglomeracji Górnośląskiej,
 • Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości.

Szczegółowe dane dotyczące gospodarki miasta za 2014 r. zawiera rozdział 4. Sfera gospodarcza Raportu o stanie miasta 2014 r. 


Bytomska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Rozwój gospodarczy i dobre zaplecze ekonomiczne to dzisiaj priorytet dla władz miasta. Działa tu Bytomska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która pomaga przedsiębiorcom w prowadzeniu firmy.

Zadania BARI:

 • pełne informacje na temat prowadzenia działalności w mieście,
 • kompleksowa, indywidualnie dopasowana propozycja terenów inwestycyjnych,
 • wsparcie w procesie inwestycyjnym,
 • pomoc w procedurze uzyskania zwolnień od podatku od nieruchomości,
 • współpraca i wsparcie miasta po zakończeniu procesu inwestycyjnego,
 • pozyskiwanie inwestorów i promocja gospodarcza miasta,
 • tworzenie funduszy wspierających przedsiębiorczość.Władze Bytomia robią wszystko, by podnieść jego atrakcyjność inwestycyjną. Na poprawę infrastruktury miejskiej pozyskują m.in. pieniądze z Unii Europejskiej. To z kolei sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości.

Na przedsiębiorców czeka w Bytomiu zróżnicowana oferta inwestycyjna. Mają do dyspozycji wiele terenów w centrum i w dzielnicach miasta, które mogą przeznaczyć na przykład na działalność produkcyjną, handlową, usługową czy budownictwo mieszkaniowe.


Bytomski Park Przemysłowy


Duże możliwości inwestowania stwarzają także tereny i obiekty poprzemysłowe. Jednym z nich jest Bytomski Park Przemysłowy, który powstał na terenie po Zakładach Górniczo-Hutniczych „Orzeł Biały". Ten nowoczesny kompleks przemysłowy mieści się przy ul. Siemianowickiej 98, bezpośrednio przy DK 94 (Kraków - Wrocław), ok. 2 km od DK 79 (Bytom - Kraków - Warszawa), niedaleko od Obwodnicy i autostrady A1.

Zajmuje obszar o powierzchni 4,6374 ha. Znajdują się tam 4 hale produkcyjno-magazynowe wraz z zapleczami biurowo-socjalnymi o łącznej powierzchni 10 186 m²  oraz budynek zaplecza administracyjno-biurowego o powierzchni 368 m²  (sala konferencyjna na 12 osób). Teren jest uzbrojony w sieć wodociągową, kanalizację sanitarną i deszczową, sieć ciepłowniczą, linię energetyczną N.N. oraz sieci teletechniczne wraz z przyłączami. W obszarze parku znajduje się ok. 1,5 ha wolnych terenów z przeznaczeniem pod inwestycje.

Specjalna Strefa Ekonomiczna

W czerwcu 2012 roku do KSSE włączone zostały tereny przy ul. Adamka należące do firmy 3S Faktory z siedzibą w Katowicach. Spółka chce wybudować tam tzw. data center - centrum zapasowe największego na Śląsku i jednego z największych w Polsce centrów przetwarzania. Będzie to budynek wyposażony w serwerownie i pomieszczenia techniczne - UPS-ownie, miejsce dystrybucji energii i chłodu oraz zaplecze techniczne, telekomunikacyjne i operacyjne dla obsługi. Oferta kierowana jest do instytucji, które muszą gromadzić dane: banki, uczelnie, administracja, operatorzy telekomunikacyjni.

W maju 2014 r. do KSSE włączone zostały tereny po byłej KWK Powstańców Śląskich przy ul. Strzelców Bytomskich, tuż przy autostradzie A-1.

W pierwszym półroczu 2015 r. Rada Miejska w Bytomiu podjęła uchwały o włączenie w granice KSSE nieruchomości należącej do Conbelts Bytom SA przy ul. Szyby Rycerskie 4 oraz nieruchomości KOPEX SA przu ul. Strzelców Bytomskich 127.


Bytomska Strefa Aktywności Gospodarczej (BSAG)

 

Bytomska Strefa Aktywności Gospodarczej (BSAG) została powołana 27 maja 2013r. uchwałą nr XV/201/13 Rady Miejskiej w Bytomiu (obszar I i II) oraz uchwałą nr XXIII/309/13 Rady Miejskiej w Bytomiu z 25 listopada 2013 (obszar III i IV).
Obejmuje 4 obszary o łącznej powierzchni 92.867 m2.


Jej stworzenie ma na celu ożywienie gospodarcze niezagospodarowanych obecnie terenów, przyczyni się także do:
 

 • zwiększenia możliwości zagospodarowania terenów wyszczególnionych w § 2 uchwały poprzez stworzenie  sprzyjających warunków do lokowania nowych inwestycji,
 • powstanie nowych miejsc pracy oraz nowych form działalności gospodarczych w BSAG,
 • wyprowadzenie poza Śródmieście funkcji produkcyjnej i usługowej, będących dużym generatorem ruchu i co  z tym związane poprawę jakości życia mieszkańców.


Edukacja

Bytom zabiega o rozwój szkolnictwa wyższego. Swoje filie mają tu: Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie oraz Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Studenci kształcą się też w Wyższej Szkole Ekonomii i Administracji, oraz w Kolegium Nauczycielskim.

Kultura i sport

Jak w Bytomiu spędzać czas wolny? Ciekawą ofertę mają działające tu instytucje kulturalne i ośrodki sportowe. Na miłośników kultury czekają: Opera Śląska, Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark, Muzeum Górnośląskie i Bytomskie Centrum Kultury. Miłośników malarstwa, grafiki, sztuki użytkowej i fotografii zapraszają liczne galerie, w tym Galeria Sztuki Współczesnej KRONIKA.

Zaplecze sportowo-rekreacyjne stanowią liczne boiska, kryte i odkryte pływalnie, korty tenisowe, sztuczne lodowisko, stadiony miejskie oraz hale sportowe.

Wizytówką miasta są jego sportowcy. Zawodnicy bytomskich klubów wielokrotnie reprezentowali nasz kraj w różnego rodzaju zawodach międzynarodowych, z mistrzostwami świata i olimpiadami włącznie, sięgając po najwyższe laury.

Wiele atrakcji czeka w Bytomiu na turystów. Ci z zacięciem sportowym mogą spędzić aktywnie czas na pierwszym na Śląsku, całorocznym kompleksie rekreacyjno-sportowym DOLOMITY - SPORTOWA DOLINA. Znajdują się tam m.in. trasy narciarskie z wyciągami, wypożyczalnia sprzętu sportowego, szkoła narciarska i snowboardowa, tory dla quadów, zaplecze gastronomiczno-handlowo-usługowe, a także ok. 20 km ścieżek rowerowych.

Warto również wspomnieć o inwestycji, która powstaje na terenie po byłej KWK „Szombierki". Budowane jest tu osiedle Srebrne Stawy, którego znakiem rozpoznawczym jest pole golfowe. 

Niewiele osób wie, że aż ok. 20% powierzchni Bytomia zajmują lasy. Znajdują się tu bogate w zieleń tereny o unikalnych walorach przyrodniczych, tj. zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Żabie Doły", rezerwat leśny "Segiet", zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Suchogórski Labirynt Skalny" oraz stanowisko dokumentacyjne przyrody nieożywionej "Kamieniołom Blachówka" oraz miejskie parki spacerowo-wypoczynkowe.

Bytom zaprasza turystów na spacer po historycznym śródmieściu. Warto między innymi obejrzeć odrestaurowany rynek i otaczające go kamieniczki, gotyckie piwnice Gorywodów, zabytkowe kościoły i budynki np. poczty głównej, sądu, szkoły muzycznej czy ruiny neogotyckiego zamku rodu Thiele-Wincklerów. Bytom jest jednym z największych skupisk secesyjnej zabudowy, dlatego bogato zdobione kamieniczki i obiekty publiczne mogą zachwycić niejednego turystę. Warto zobaczyć zespół zabudowy wielkomiejskiej z przełomu XIX i XX w. w rejonie ul. Dworcowej, Rynku i pl. Kościuszki.

Rozwój nowoczesnych technologii, usług i handlu tworzy sprzyjające warunki dla inwestorów. Władze Bytomia zachęcają przedsiębiorców do związania swoich planów biznesowych z Bytomiem.Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.