Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 lipca 2018, Czeslaw, Hieronim, Fryderyk

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Gorczycki w Bytomiu

Gorczycki w Bytomiu Data publikacji: 27 listopada 2014Ponad 3 tygodnie wypełnione niezwykłą muzyką! 17 różnych koncertów w Bytomiu i innych miastach oraz wyjątkowe gwiazdy. Tak zapowiada się IX Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego.

W piątek 28 listopada w Bytomskim Centrum Kultury od godziny 19.00 królować będzie „Gorczycki & Możdżer”. Usłyszymy kompozycje Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego – „Missa paschalis” oraz Leszka Możdżera – „Missa gratiatoria” (skomponowaną z okazji 35-lecia Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego – bilety w cenie 30 zł).

Natomiast w przedostatni dzień festiwalu, 6 grudnia o godzinie 18.00 w sali koncertowej im. G.G. Gorczyckiego w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu wystąpi „Lasoń Ensemble”. W programie usłyszymy kompozycje: „Dawne inspiracje współczesnych mistrzów (ver. 2)”, Andrzeja Panufnika – „Suitę staropolską” i „Kwartet smyczkowy nr 3 Wycinanki”, Aleksandra Lasonia – Kwartet smyczkowy nr 5 „Siedem i pół kwartetu” oraz Henryka Mikołaja Góreckiego – „Już się zmierzcha, muzyka na kwartet smyczkowy”. Zapraszamy do posłuchania znakomitego połączenia muzyki czasów odległych z tym, co aktualne. Wstęp wolny za okazaniem zaproszenia (zaproszenia na koncert można odebrać po 21 listopada w kasie Muzeum Górnośląskiego w godzinach otwarcia muzeum).

Podczas inauguracji IX Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego / 17 listopada br./ wystąpiła zjawiskowa Capella Cracoviensis. To jeden z najbardziej cenionych i rozwijających się polskich zespołów, specjalizujący się w stylowym wykonawstwie muzyki dawnej. Publiczność tłumnie wypełniająca wnętrza kościoła św. Trójcy usłyszała kompozycje barokowe, wczesnoklasyczne i klasyczne, wykonywane na instrumentach charakterystycznych dla epoki, w której powstawały. W programie znalazły się utwory takich artystów, jak: Arcangelo Corelli - "Concerto grosso c-moll" op. 6 nr 3, Grzegorz Gerwazy Gorczycki - „Laetatus sum”, „Illuxit sol”, „In virtute tua” oraz Georg Friedrich Händel - „Utrecht Te Deum HWV 278”. Koncert poprowadził dyrektor i szef artystyczny Capelli Cracoviensis - Jan Tomasz Adamus.

Galeria zdjęć:Zdjęcia: Fot. Natalia Bojanowicz

Zobacz również:

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.