Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 września 2018, Tekla, Boguslaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Gmach na Wzgórzu Wieszadło

Gmach na Wzgórzu Wieszadło Data publikacji: 13 sierpnia 2016Na co dzień bytomianie załatwiają tu najpilniejsze sprawy, dziś (13 sierpnia) mogli poznać historię okazałego gmachu Urzędu Miejskiego. Wycieczkowiczów oprowadzał Sławomir Hanc, przewodnik PTTK, który kilkadziesiąt lat temu pracował tu w Przedsiębiorstwie Budowy Szybów.

Bo nie wszyscy wiedzą, że budynek Urzędu Miejskiego wcześniej miał zupełnie inne przeznaczenie. Jego budowę rozpoczęto w 1911 roku, ale przerwał ją wybuch I wojny światowej – mówił Sławomir Hanc. Do użytku oddano go w 1916 roku. Od samego początku służył sądownictwu. Tu mieściła się siedziba sądu cywilnego, gdzie rozpatrywane były przede wszystkim sprawy roszczeniowe dotyczące powiatu bytomskiego. Sprawy karne rozpatrywane były w budynku sądu przy dzisiejszej ulicy Sądowej. Skąd w takim razie mit, że na dziedzińcu budynku obecnego Urzędu Miejskiego tracono skazańców?

Bo w 14. wieku teren, gdzie dziś znajduje się Park Miejski był nieużytkiem – odpowiada Sławomir Hanc. W tej okolicy znajdowało się wzgórze, nazywane przez mieszczan Wieszadłem. I właśnie tu dokonywano egzekucji skazańców, których rozprawy odbywały się w pobliskim sądzie.

Budynek służył sądownictwu do 1945 roku. Po zakończeniu II wojny światowej mieściła się tu siedziba Zjednoczenia Fabryki Maszyn i Sprzętu Górniczego. W latach 60-tych postanowiono o umieszczeniu tu siedziby Miejskiej Rady Narodowej.

Został on zaplanowany i wykonany z właściwą sobie niemiecką precyzją. Bytom był najbardziej na Wschód wysuniętym niemieckim miastem, dlatego spełniał funkcje reprezentacyjne – tłumaczy przewodnik. Budynek ówczesnego sądu został wzniesiony w stylu eklektyzmu z elementami modernizmu. Ma 3 kondygnacje, piwnicę, poddasze. Na przełomie lat 60-tych i 70-tych dobudowano do niego salę sesyjną z niewielkim zapleczem biurowym, którą też można było dziś zwiedzić.

Podczas wycieczki bytomianie zobaczyli jeszcze mini arboretum przy ul. Tarnogórskiej. Było co podziwiać! Na powierzchni ok. 4 tys. m2 znajdują się rośliny z Australii, Afryki, Azji, Ameryki Północnej i Południowej oraz innym krajów europejskich. Wiele tych roślin wycieczkowicze po raz pierwszy widzieli na własne oczy, a o wielu nawet nie słyszeli, że istnieją. Nic dziwnego zatem, że mini arboretum to miejsce, gdzie można nie tylko wypoczywać. Świetnie nadaje się też do przeprowadzenia lekcji biologii.

Sobotnie wycieczki z przewodnikiem powoli dobiegają końca. Przed nami jeszcze jedna wizyta w Miechowicach (20 sierpnia), podczas której zwiedzimy kryptę Wincklerów w Kościele św. Krzyża, ruiny zamku oraz teren Ostoi Pokoju. 27 sierpnia zaprosimy bytomian do Łagiewnik.

 

 


Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, fot.: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.