Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wigilia ze świątecznym barszczem

Pieką się już pierniki, powstają świąteczne ozdoby, które będzie można zakupić na bożonarodzeniowym stoisku, a młodzi wykonawcy biorą udział w próbach do jasełek. To przygotowania Bytomskiej Wigilii, która odbędzie się w czwartek, 20 grudnia przy ul. Dworcowej 7.

Prezydent Mariusz Wołosz upublicznia wystąpienia pokontrolne NIK

W trosce o przejrzystość administracji, upubliczniamy wystąpienia pokontrolne, jakie sporządziła NIK po kontroli „Wybranych aspektów funkcjonowania Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.”.  – powiedział podczas dzisiejszej /6 grudnia/ konferencji prasowej, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Uwaga mieszkańcy! W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu będzie nieczynny

W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu /ul. Parkowa 2 i ul. Smolenia 35/ oraz Urząd Stanu Cywilnego /ul. Olejniczaka 22/ będą nieczynne.

Bytomskie projekty rekomendowane do ZIT

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4, Ochotnicza Straż Pożarna w Suchej Górze, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 2 – które ubiegają się o dofinansowanie na termomodernizację budynków – zostały wybrane do rekomendacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Rozbark - budowa promenady wchodzi w decydujący etap

Widać już pierwsze efekty prac, jakie realizowane są na Rozbarku. To właśnie tam w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji MZZiGK w Bytomiu realizuje inwestycję wartą około 12 mln zł. Jednym z jej elementów jest budowa promenady po dawnej kolei wąskotorowej, która ma połączyć ul. Pszczyńską z ul. Alojzjanów.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Gmach na Wzgórzu Wieszadło

Gmach na Wzgórzu Wieszadło Data publikacji: 13 sierpnia 2016Na co dzień bytomianie załatwiają tu najpilniejsze sprawy, dziś (13 sierpnia) mogli poznać historię okazałego gmachu Urzędu Miejskiego. Wycieczkowiczów oprowadzał Sławomir Hanc, przewodnik PTTK, który kilkadziesiąt lat temu pracował tu w Przedsiębiorstwie Budowy Szybów.

Bo nie wszyscy wiedzą, że budynek Urzędu Miejskiego wcześniej miał zupełnie inne przeznaczenie. Jego budowę rozpoczęto w 1911 roku, ale przerwał ją wybuch I wojny światowej – mówił Sławomir Hanc. Do użytku oddano go w 1916 roku. Od samego początku służył sądownictwu. Tu mieściła się siedziba sądu cywilnego, gdzie rozpatrywane były przede wszystkim sprawy roszczeniowe dotyczące powiatu bytomskiego. Sprawy karne rozpatrywane były w budynku sądu przy dzisiejszej ulicy Sądowej. Skąd w takim razie mit, że na dziedzińcu budynku obecnego Urzędu Miejskiego tracono skazańców?

Bo w 14. wieku teren, gdzie dziś znajduje się Park Miejski był nieużytkiem – odpowiada Sławomir Hanc. W tej okolicy znajdowało się wzgórze, nazywane przez mieszczan Wieszadłem. I właśnie tu dokonywano egzekucji skazańców, których rozprawy odbywały się w pobliskim sądzie.

Budynek służył sądownictwu do 1945 roku. Po zakończeniu II wojny światowej mieściła się tu siedziba Zjednoczenia Fabryki Maszyn i Sprzętu Górniczego. W latach 60-tych postanowiono o umieszczeniu tu siedziby Miejskiej Rady Narodowej.

Został on zaplanowany i wykonany z właściwą sobie niemiecką precyzją. Bytom był najbardziej na Wschód wysuniętym niemieckim miastem, dlatego spełniał funkcje reprezentacyjne – tłumaczy przewodnik. Budynek ówczesnego sądu został wzniesiony w stylu eklektyzmu z elementami modernizmu. Ma 3 kondygnacje, piwnicę, poddasze. Na przełomie lat 60-tych i 70-tych dobudowano do niego salę sesyjną z niewielkim zapleczem biurowym, którą też można było dziś zwiedzić.

Podczas wycieczki bytomianie zobaczyli jeszcze mini arboretum przy ul. Tarnogórskiej. Było co podziwiać! Na powierzchni ok. 4 tys. m2 znajdują się rośliny z Australii, Afryki, Azji, Ameryki Północnej i Południowej oraz innym krajów europejskich. Wiele tych roślin wycieczkowicze po raz pierwszy widzieli na własne oczy, a o wielu nawet nie słyszeli, że istnieją. Nic dziwnego zatem, że mini arboretum to miejsce, gdzie można nie tylko wypoczywać. Świetnie nadaje się też do przeprowadzenia lekcji biologii.

Sobotnie wycieczki z przewodnikiem powoli dobiegają końca. Przed nami jeszcze jedna wizyta w Miechowicach (20 sierpnia), podczas której zwiedzimy kryptę Wincklerów w Kościele św. Krzyża, ruiny zamku oraz teren Ostoi Pokoju. 27 sierpnia zaprosimy bytomian do Łagiewnik.

 

 


Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, fot.: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.