Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 listopada 2017, Katarzyna, Erazm, Klemens

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Forum bytomski.pl Historia Miasta i Zabytki

Forum poświęcone w całości historii miasta Bytom i jego zabytkom. Zapraszamy do dyskusji!

Gmach filii Muzeum Górnośląskiego przy ul. Korfantego 34

Gmach filii Muzeum Górnośląskiego przy ul. Korfantego 34 Data publikacji: 10 grudnia 2013Budowę tego eklektycznego obiektu rozpoczęto w 1897 roku według planów architekta M. Scheringa. Budowę prowadził mistrz murarski Konrad Segnitz.

Wynikiem ich pracy była wspaniała willa, która bogactwem detalu i przepychem wnętrz zachwycała i zachwyca do dziś. Już w połowie stulecia powiat bytomski uplasował się w czołówce państwa pruskiego pod względem liczby zaludnienia. Przyczynił się do tego w znacznym stopniu intensywny rozwój miejscowego górnictwa kruszcowego i hutnictwa. W efekcie, w drugiej połowie XIX wieku, Bytom stał się centrum administracyjno- dyspozycyjnym górnośląskiego zagłębia przemysłowego, z dobrze rozwiniętą siecią handlową i usługową, a siedziba Starostwa Powiatowego ulokowała się malowniczej willi. Jest to dwukondygnacyjny budynek, w całości podpiwniczony, z wysokim dachem i licznymi wieżyczkami, szczytami i lukarnami. Reprezentacyjną salę konferencyjną wyposażono w piękny kasetonowy strop z polichromią. Lico wykonano z czerwonej cegły licówki, cegły formowanej i glazurowanej. Detale portali, balustradę tarasu oraz cokół wykonano z kamienia naturalnego. Parcelę otoczono ozdobnym ogrodzeniem wykonanym w postaci cokołu i słupków murowanych z kamienia, utrzymujących stalową kratę, będącą pięknym przykładem kowalstwa artystycznego. Kratę tę wykonano z elementami przedstawiającymi między innymi głowę gwarka. Po zakończeniu II wojny światowej tereny dawnego powiatu bytomskiego przyłączone zostały do Polski. Nowy podział administracyjny nastąpił dopiero w 1951 roku, kiedy to część gmin powiatu bytomskiego przejęło miasto Bytom, a Starostwo Powiatowe zostało zlikwidowane. Tym samym zamknięto historię ponadpółwiecznego funkcjonowania instytucji powiatowej przy ulicy Korfantego. Po jej likwidacji budynek otrzymało górnictwo na cele administracyjno- biurowe. W latach 70-tych obiekt został jednak opuszczony. Kilka lat był nieużytkowany, następnie przeszedł gruntowny remont. Dzisiaj budynek ten użytkuje Muzeum Górnośląskie, którego główny gmach znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie, przy placu Jana III Sobieskiego. Budynek willi oddano do użytku muzeum w 1982 roku. Mieszczą się w nim pracownie i pomieszczenia administracyjno - biurowe, wspaniała sala koncertowa, a także sale wystawowe z ekspozycjami stałymi oraz czasowymi. W latach 80- tych funkcjonowała tu galeria autorska znanego malarza - Jerzego Dudy Gracza.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.