Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Gmach filii Muzeum Górnośląskiego przy ul. Korfantego 34

Gmach filii Muzeum Górnośląskiego przy ul. Korfantego 34 Data publikacji: 10 grudnia 2013Budowę tego eklektycznego obiektu rozpoczęto w 1897 roku według planów architekta M. Scheringa. Budowę prowadził mistrz murarski Konrad Segnitz.

Wynikiem ich pracy była wspaniała willa, która bogactwem detalu i przepychem wnętrz zachwycała i zachwyca do dziś. Już w połowie stulecia powiat bytomski uplasował się w czołówce państwa pruskiego pod względem liczby zaludnienia. Przyczynił się do tego w znacznym stopniu intensywny rozwój miejscowego górnictwa kruszcowego i hutnictwa. W efekcie, w drugiej połowie XIX wieku, Bytom stał się centrum administracyjno- dyspozycyjnym górnośląskiego zagłębia przemysłowego, z dobrze rozwiniętą siecią handlową i usługową, a siedziba Starostwa Powiatowego ulokowała się malowniczej willi. Jest to dwukondygnacyjny budynek, w całości podpiwniczony, z wysokim dachem i licznymi wieżyczkami, szczytami i lukarnami. Reprezentacyjną salę konferencyjną wyposażono w piękny kasetonowy strop z polichromią. Lico wykonano z czerwonej cegły licówki, cegły formowanej i glazurowanej. Detale portali, balustradę tarasu oraz cokół wykonano z kamienia naturalnego. Parcelę otoczono ozdobnym ogrodzeniem wykonanym w postaci cokołu i słupków murowanych z kamienia, utrzymujących stalową kratę, będącą pięknym przykładem kowalstwa artystycznego. Kratę tę wykonano z elementami przedstawiającymi między innymi głowę gwarka. Po zakończeniu II wojny światowej tereny dawnego powiatu bytomskiego przyłączone zostały do Polski. Nowy podział administracyjny nastąpił dopiero w 1951 roku, kiedy to część gmin powiatu bytomskiego przejęło miasto Bytom, a Starostwo Powiatowe zostało zlikwidowane. Tym samym zamknięto historię ponadpółwiecznego funkcjonowania instytucji powiatowej przy ulicy Korfantego. Po jej likwidacji budynek otrzymało górnictwo na cele administracyjno- biurowe. W latach 70-tych obiekt został jednak opuszczony. Kilka lat był nieużytkowany, następnie przeszedł gruntowny remont. Dzisiaj budynek ten użytkuje Muzeum Górnośląskie, którego główny gmach znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie, przy placu Jana III Sobieskiego. Budynek willi oddano do użytku muzeum w 1982 roku. Mieszczą się w nim pracownie i pomieszczenia administracyjno - biurowe, wspaniała sala koncertowa, a także sale wystawowe z ekspozycjami stałymi oraz czasowymi. W latach 80- tych funkcjonowała tu galeria autorska znanego malarza - Jerzego Dudy Gracza.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.