Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 grudnia 2018, Nina, Celina, Walerian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Gmach Bractwa Strzeleckiego (Schultzenhaus - obecnie siedziba Bytomskiego Centrum Kultury)

Gmach Bractwa Strzeleckiego (Schultzenhaus - obecnie siedziba Bytomskiego Centrum Kultury) Data publikacji: 10 grudnia 2013W XIX wieku w Bytomiu, jak i w wielu okolicznych miastach instytucja różnego rodzaju bractw cieszyła się niezwykłym powodzeniem. Poza Bractwem Kurkowym w granicach wielkomiejskiego ośrodka mieściła się także siedziba Bractwa Strzeleckiego.

Początkowo znajdowała się ona przy ulicy Podgórnej. Jednakże po 1861 roku została przeniesiona do budynku znajdującego się przy ulicy Lenartowicza, czyli gmachu, w którym funkcjonuje dziś Bytomskie Centum Kultury i Śląski Teatr Tańca.

Budynek ten posiadał prostokątną wieżę, na której szczycie znajdował się taras widokowy. Pozostała część gmachu była stylizowana na wzór kolonialnego domu z kaskadą schodów. Pierwszy Dom Bractwa Strzeleckiego usytuowany w miejscu, w którym dziś swą funkcję pełni Becek, został zburzony w 1911 roku.

Na terytorium zajmowanym przez rozebraną budowlę zbudowano nową, z charakterystyczną walcowatą wieżą, zwieńczoną stożkowatą kopułą oraz arkadowymi podcieniami.W wieku XX arkady zlikwidowano, a tym samym oszpecono zabytkowy budynek, czyniąc z niego kolejny gmach ery socrealizmu. Zrezygnowano także ze stożkowatej kopuły, pokrywającej wieżę. Zamurowano wieżowe okna oraz usunięto spadzisty dach.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.