Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 lipca 2018, Kamil, Robert, Szymon

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Głęboko zakorzeniony

Głęboko zakorzeniony Data publikacji: 20 stycznia 2014Od 21 stycznia w Biurze Promocji Bytomia na Rynku 7 prezentowana będzie wystawa zdjęć Martina Langera „BYćTOMem Życia 2”. Wśród kilkunastu obrazów uchwyconych przez fotografa podczas powrotów w rodzinne strony zobaczymy codzienność bytomian na tle podwórek i ulic oraz pejzaże miasta wykonane nierzadko z zaskakujących miejsc.

Tutaj mieszka rodzina fotografa, tutaj żyją jego znajomi. Jak mówi, do Bytomia gna go coś jeszcze: To, co Bytom dzisiaj dla mnie znaczy, to piękne wspomnienia z mego dzieciństwa, które spędziłem na Rozbarku, Bobrku i w pobliżu Knajfeldu, ale i to, co odczuwam, kiedy wracam do mojego ojczystego miasta. Jestem w nim wciąż głęboko zakorzeniony, pomimo że od 30 lat żyję w Niemczech. Jako fotograf pasjonat często korzystam z możliwości, by zanurzyć się w ten ukochany świat uliczek, placów i podwórek, w którym udaje mi się często odkryć coś nowego. Wielki sentyment mam szczególnie do dzielnicy Bobrek. Spędziłem tam jako dziecko wiele pięknych chwil u moich dziadków ze strony mamy, którzy mieszkali na głównej ulicy, zaraz obok huty. Jak zwykle czarno-białe fotografie Martina Langera przyciągają wzrok kompozycją, charakterystycznym przechylonym kadrem, geometrycznością płaszczyzn, asymetrią perspektyw. W poszukiwaniu śladów dzieciństwa fotograf wyrusza niemal co pół roku w podróż po centrum Bytomia i peryferiach. Chociaż jest dużo miejsc, w których doskonale się orientuję i do których wracam, to raczej rzadko planuję moje wyprawy. Poddaję się intuicji, do której mam wielkie zaufanie.

To kolejna wystawa Martina Langera w Bytomiu. Na swoim koncie ma również szeroką prezentację zdjęć Bobrka w Górnośląskim Muzeum w niemieckim Ratingen-Hösel (2011 r.).

Ekspozycja czynna do 1 lutego.

Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: Martin Langer

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.