Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
14 grudnia 2018, Alfred, Izydor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Gdzie zamieszkają ptaszki z naszych osiedli?

Data publikacji: 11 grudnia 2013Drogie Dzieci, cieszę się z tego pytania. Jest w nim zawarta troska o ptaki. Wiem, że bardzo lubicie wszystkie ptaki, które fruwają pod naszym bytomskim niebem. Ja też je lubię i wiem, że gdyby ich zabrakło, to w mieście byłoby smutno!!!

Ptaki są różne: malutkie, większe albo całkiem duże. Niektóre z nich są bardzo wyjątkowe. Mówimy o takich ptakach, że są pod ochroną. Fruwają, pięknie ćwierkają, mają dzióbki, kolorowe piórka i zawsze uciekają przed kotami. Boją się ich, bo koty chcą złapać ptaki swoimi pazurkami! Ptaki są bezradne, jeśli im ktoś zniszczy ich malutki domek. Wtedy głośno piszczą i fruwają w kółko. Szukają pomocy, może nawet tym ćwierkaniem pytają ludzi: gdzie teraz mamy mieszkać? Swoje domki ptaki budują w różnych miejscach, na naszych osiedlach. Na drzewach, na słupach, w gałęziach krzaków, w wysokich trawach. Nieraz ptaki chcą być bardzo blisko nas - bo nas lubią. Wtedy budują swój domek pod dachem domu, na balkonie lub w malutkich otworach pod oknami. I mieszkamy obok siebie: ptaki i ludzie. Kłopot jest, kiedy panowie robią remont domu. Podczas remontu zatykają wszystkie dziury, czyszczą ściany, malują, drapią i wyrzucają to, co jest niepotrzebne. Przez nieuwagę nieraz spada na ziemię domek ptaka. I nie ma on gdzie mieszkać... Nasze domy po remoncie są piękne i kolorowe. Ale ptaki też muszą być. Aby nie musiały uciekać z naszego miasta, służby ochrony środowiska wydały ważne polecenie. Nakazały wszystkim, którzy robią remonty, aby pamiętali o ptakach!!! To dobre rozwiązanie... Prawda? Wszędzie tam, gdzie są remontowane domy, mają być też nowe, zrobione przez ludzi, domy dla ptaków. To są „budki lęgowe". Więc nie martwcie się już o to, gdzie będą mieszkać ptaki z naszych osiedli. Są ważne. Ptaki muszą być i będą...
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.