Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
21 września 2018, Hipolit, Mateusz, Daria

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Gratka dla miłośników tramwajów

Wystawa taboru tramwajowego, nauka jazdy tramwajem z instruktorem, pokaz podnoszenia wagonu tramwajowego, występy artystyczne oraz możliwość zwiedzania zajezdni. To tylko nieliczne atrakcje, jakie czekają na wszystkich 22 września z okazji 50-lecia zajezdni tramwajowej w Bytomiu – Stroszku.

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Gdzie jest 100 milionów euro?

Gdzie jest 100 milionów euro? Data publikacji: 26 marca 2016Emocje, jakie towarzyszą od momentu przyznania Bytomiowi 100 milionów euro na rewitalizację nie słabną przy niemal każdej dyskusji o niej. Mieszkańcy pytają: czy dostaniemy te pieniądze? Kiedy? Czy na pewno?

Warto zatem podać kilka faktów, które będą pomocne w dalszych dyskusjach o milionach, które w najbliższym czasie „spadną na Bytom”:
  • To Komisja Europejska uznała, że Bytom jest jednym z najbardziej zdegradowanych miast w Unii Europejskiej i potrzebna jest mu specjalna pomoc (także Łodzi i Wałbrzychowi).
  • Decyzja o pomocy zdegradowanym miastom jest zapisana w Umowie Partnerstwa na lata 2014 – 2020. „Walka” o środki unijne najpierw toczy się w Brukseli. To tam tworzona i omawiana jest perspektywa finansowa (obejmująca 7 lat), a o tym, ile pieniędzy trafi do konkretnego państwa decyduje Komisja Europejska.
  • Pieniądze z Unii Europejskiej polski rząd dzieli na regiony. To marszałkowie poszczególnych województw opracowują specjalne programy i decydują, ile pieniędzy na nie przeznaczyć. W 2013 roku otrzymaliśmy informację, że 100 milionów euro będzie wydatkowane w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji Regionalnego z Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 Województwa Śląskiego.
  • Trzeba pamiętać, że pieniądze unijne przyznawane są w szczególny sposób. Najpierw trzeba stworzyć projekt (według ściśle określonego klucza) i wziąć udział w konkursie na przyznanie tych środków.
  • Nasze miasto nie musi z innymi śląskimi miastami brać udziału w konkursach, żeby ubiegać się o środki w ramach OSI, ale pozostałe zasady dofinansowania nie zmieniają się – najpierw projekt musi być zaakceptowany przez Urząd Marszałkowski.
  • To, kiedy zostaną przekazane środki na jego realizację, zależy od rodzaju projektu i czasu, w jakim będzie realizowany. Szczegóły zawarte są w umowie pomiędzy miastem a województwem. Pieniądze przekazywane są w transzach po realizacji konkretnego etapu.

Podsumowując, trzeba jasno zaznaczyć, ze specjalne pieniądze dla Bytomia są „w kasie” Urzędu Marszałkowskiego. Dostaniemy je, jeśli programy zaakceptuje Urząd Marszałkowski.


Więcej informacji o rewitalizacji znajduje się w informatorze wydanym przez Urząd Miejski w Bytomiu. Trafił on do skrzynek pocztowych bytomian. Można go pobrac także w Urzędzie Miejskimw Bytomiu, Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7 oraz Referacie Obsługi Klastra Rewitalizacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.

Bytom_odnowa_logo.jpg


Autor: Iwona Wronka

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.