Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 lutego 2018, Marta, Malgorzata, Piotr

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

W Bytomiu przebudują drogi za prawie 14 mln

Jeszcze w tym roku przebudowane zostaną ul. Katowicka, Frenzla, skrzyżowanie ul. Wrocławskiej i Reja oraz Aleja Jana Pawła II. W sumie na realizację tych inwestycji miasto wyda prawie 14 mln zł, z czego aż 10 mln pochodzi z Metropolitalnego Funduszu Solidarności. Pierwsze przetargi ruszą już w marcu.

Rusza kolejna edycja Nagrody Gospodarczej Prezydenta Bytomia

Prezydent Bytomia i Bytomska Rada Biznesu zapraszają bytomskich przedsiębiorców do udziału w konkursie na Firmę Roku i Mikrofirmę Roku.

Szukamy policjanta z powołania

Jeśli spotkałeś policjanta, którego zaangażowanie i profesjonalizm pomogły ci w trudnej sytuacji, zgłoś go do konkursu „Policjant z powołania”. Ruszyła właśnie kolejna edycja konkursu nad którym patronat objęli: Komendant Miejski Policji w Bytomiu inspektor Karol Fajer i prezydent Bytomia Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Gdzie jest 100 milionów euro?

Gdzie jest 100 milionów euro? Data publikacji: 26 marca 2016Emocje, jakie towarzyszą od momentu przyznania Bytomiowi 100 milionów euro na rewitalizację nie słabną przy niemal każdej dyskusji o niej. Mieszkańcy pytają: czy dostaniemy te pieniądze? Kiedy? Czy na pewno?

Warto zatem podać kilka faktów, które będą pomocne w dalszych dyskusjach o milionach, które w najbliższym czasie „spadną na Bytom”:
  • To Komisja Europejska uznała, że Bytom jest jednym z najbardziej zdegradowanych miast w Unii Europejskiej i potrzebna jest mu specjalna pomoc (także Łodzi i Wałbrzychowi).
  • Decyzja o pomocy zdegradowanym miastom jest zapisana w Umowie Partnerstwa na lata 2014 – 2020. „Walka” o środki unijne najpierw toczy się w Brukseli. To tam tworzona i omawiana jest perspektywa finansowa (obejmująca 7 lat), a o tym, ile pieniędzy trafi do konkretnego państwa decyduje Komisja Europejska.
  • Pieniądze z Unii Europejskiej polski rząd dzieli na regiony. To marszałkowie poszczególnych województw opracowują specjalne programy i decydują, ile pieniędzy na nie przeznaczyć. W 2013 roku otrzymaliśmy informację, że 100 milionów euro będzie wydatkowane w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji Regionalnego z Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 Województwa Śląskiego.
  • Trzeba pamiętać, że pieniądze unijne przyznawane są w szczególny sposób. Najpierw trzeba stworzyć projekt (według ściśle określonego klucza) i wziąć udział w konkursie na przyznanie tych środków.
  • Nasze miasto nie musi z innymi śląskimi miastami brać udziału w konkursach, żeby ubiegać się o środki w ramach OSI, ale pozostałe zasady dofinansowania nie zmieniają się – najpierw projekt musi być zaakceptowany przez Urząd Marszałkowski.
  • To, kiedy zostaną przekazane środki na jego realizację, zależy od rodzaju projektu i czasu, w jakim będzie realizowany. Szczegóły zawarte są w umowie pomiędzy miastem a województwem. Pieniądze przekazywane są w transzach po realizacji konkretnego etapu.

Podsumowując, trzeba jasno zaznaczyć, ze specjalne pieniądze dla Bytomia są „w kasie” Urzędu Marszałkowskiego. Dostaniemy je, jeśli programy zaakceptuje Urząd Marszałkowski.


Więcej informacji o rewitalizacji znajduje się w informatorze wydanym przez Urząd Miejski w Bytomiu. Trafił on do skrzynek pocztowych bytomian. Można go pobrac także w Urzędzie Miejskimw Bytomiu, Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7 oraz Referacie Obsługi Klastra Rewitalizacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.

Bytom_odnowa_logo.jpg


Autor: iwo

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.